Skąd się bierze prąd?

Skąd się bierze prąd?

Geniusz umysłu na drodze do lepszej przyszłości

Włączając telewizor, otwierając lodówkę czy naciskając włącznik światłą nie zastanawiamy się głębiej nad tym skąd się bierze prąd. Jest to oczywiste, że pojawi się światło lub zaczną migotać kolorowe obrazki na ekranie. Jednakże kiedyś ludzie żyli bez tej wyjątkowej zdobyczy cywilizacyjnej, chociaż energia elektryczna istniała w przyrodzie i w organizmie ludzkim. W osiemnastym wieku Benjamin Franklin udowodnił istnienie prądu w przyrodzie. Dokonał on niezwykłego eksperymentu, jaki było uchwycenie piorunu w szklanej butelce. Piorun jest bowiem niczym innym jak ładunkiem elektrycznym. Ruch ładunków elektrycznych, który odbywa się z określonym ładem jest właśnie nazywany prądem. Po Franklinie było wiele znamienitych nazwisk, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacyjnego w obszarze energii elektrycznej.

Droga ku postępowi nie zawsze był jednak usłana różami. Czasem bywały kontrowersje i spory ideologiczne. Najbardziej znany jest spór między dwoma wielkimi umysłami i osobistościami, jakimi byli Thomas Edison i Nikola Tesla. Chociaż początku szli oni w jednym kierunku, później okazało się, że jednak nie jest im ze sobą po drodze. Walka toczyła się o poglądy oraz uznanie wyższości idei. Thomas Edison był pracodawcą Nikola Tesli. Ten młodszy geniusz zaciekawił go swoimi pomysłami, ale nie mogli się zgodzić co do kwestii prądu. Edison uznawał, że istotnym jest prąd stały,podczas gdy Tesla widział większe możliwości w prądzie zmiennym. Jak pokazała przyszłość to Tesla miał rację. Ich drogi rozeszły się bezpowrotnie i każdy tworzył na własne konto. Obaj do dzisiaj są znani ze swoich wybitnych osiągnięć. Nawet pojawiły się informacje, że mają zostać uhonorowani za zasługi Nagrodą Nobla, ale ostatecznie przypadła ona w udziale komuś innemu. Nie bez znaczenia dla tej decyzji był fakt o ich wzajemnej wrogości,. Podobno żaden nie chciał odbierać nagrody w towarzystwie drugiego i się nią z nim dzielić. Edison miał smykałkę do biznesu, dlatego inwestował w wiele przedsięwzięć. W końcu musiał uznać funkcjonalność prądu zmiennego, ale nigdy nie był z tego powodu zadowolony. Jego wynalazki miały usprawniać codzienne życie ludzkie. Tesla inwestował w swoje kolejne eksperymenty, dlatego nie udało mu się zgromadzić majątku takiego jak Edison. Przypisuje się mu około trzystu patentów. Obaj mają znaczący wpływ na losy ludzkości. Swoją wzajemną niechęć zabrali ze sobą do grobu. Pojednanie nigdy nie nastąpiło. Po nich było jeszcze mnóstwo znakomitych umysłów rozwijających ideę powstania i zastosowania energii elektrycznej.

Postęp wciąż trwa i zmienia przyszłość

Obecnie naukowcy zastanawiają się jak wyprodukować tańszy prąd w Polsce i na świecie. W obszarze ich zainteresowań mieści się także zastosowanie i udoskonalenie urządzeń wykorzystujących energię elektryczną. Przede wszystkim należy jednak mieć na uwadze, aby wszelkie zdobycze cywilizacyjne, w tym i prąd, były wykorzystywane przez człowieka w sposób bezpieczny, niezagrażający jego zdrowiu i życiu.