Pompa ciepła, czyli co każdy inwestor powinien wiedzieć

Pompa ciepła, czyli co każdy inwestor powinien wiedzieć

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej popularnych znanych odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu jej użytkowanie jest przyjazne zarówno dla domowego budżetu, jak i środowiska. Co należy wiedzieć o pompach ciepła, zanim zdecydujesz się na tę inwestycję swoim domu?

Pompa ciepła – kilka ważnych faktów

Pompa ciepła jest urządzeniem, które zapewnia bezpieczne, komfortowe i niemal bezobsługowe ogrzewanie. Jest w pełni zautomatyzowane, dzięki temu nie trzeba się martwić o prawidłową pracę urządzenia.

Koszt inwestycji – montażu pompy ciepła jest porównywalny do kosztów np. kotła na paliwo stałe, czy pieca na pelet z podajnikiem.

Pompa ciepła jest rozwiązaniem ograniczającym koszty ogrzewania budynku, jeśli nie ma w nim strat ciepła.

Praca pompy ciepła jest ekologiczna i czysta. Podczas pracy nie są wytwarzane żadne spaliny czy smog – urządzenie nie przyczynia się do zatem do powstawania zanieczyszczeń powietrza.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które może być zamontowane zarówno w nowych, jak i starych (zmodernizowanych) budynkach. Jest to rozwiązanie, które może być wykorzystane zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i klasycznych grzejników.

Pompa ciepła https://duneko.pl/pompy-ciepla/ jest urządzeniem, które może współpracować z innym już istniejącym urządzeniem grzewczym np. kotłem na paliwo stałe lub gaz.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które nie zajmuje dużej przestrzeni – wystarczy 1m2, aby umieścić jednostkę wewnętrzną w domu.

Pompa ciepła jest urządzeniem wszechstronnym – można nim nie tylko ogrzewać mieszkanie, czy grzać ciepłą wodę. W okresie letnim pompa ciepła może być wykorzystana również jako klimatyzator.

Pompa ciepła koszt, czyli kiedy opłaca się montaż urządzenia?

Pompa ciepła – koszt jest jednym z najważniejszych czynników, które interesują inwestorów. Bardzo często koszty ogrzewania domu są porównywane i szacowane na podstawie informacji uzyskanych od znajomych. Jednak nie powinno tak być, koszt instalacji pompy ciepła powinien być zawsze rozpatrywany indywidualnie. Na cenę składa się bardzo dużo różnych czynników m.in. powierzchnia domu, ocieplenie, stan stolarki okiennej i drzwiowej.

Pompa ciepła jest świetnym rozwiązaniem dla właścicieli domów, które nie są podpięte do sieci gazowej. Urządzenie nie wymaga osobnego pomieszczenia na kotłownię. Pompa ciepła – koszt miesięczny jaki jest? Nie można jednoznacznie określić, ponieważ jest zależny od zbyt wielu czynników.

Jakie urządzenia można wybrać?

W ofercie producentów pomp ciepła można znaleźć urządzenia, które różnią się m.in. mocą grzewczą. Dzięki temu można wybrać pompę grzewczą najbardziej dopasowaną do potrzeb inwestora, jak i budynku. W ofercie można znaleźć m.in. pompy ciepła typu spilt, urządzenia kompaktowe (ze zbiornikiem do ogrzewania ciepłej wody oraz współpracujące z innymi urządzeniami do ogrzewania domu). W sprzedaży są także tzw. hybrydowe pompy ciepła.