Bezolejowe sprężarki śrubowe – dlaczego rośnie ich popularność?
Sprężone powietrze stanowi jedną z najczęściej stosowanych energii nośnych. Powietrze tego typu cechuje jednak się dużym zanieczyszczeniem. Taka sytuacja wymaga stosowania rozwiązań, pozwalających je oczyścić, aby generowane w branży spożywczej procesy produkcyjne były bezpieczne. Urządzeniami, zapewniającymi oczyszczone powietrze są bezolejowe sprężarki śrubowe.
Dlaczego przedsiębiorstwa nabywają bezolejowe sprężarki śrubowe?
Coraz większa liczba przedsiębiorstw, funkcjonujących w branży przemysłowej stosuje sprężone gazy w procesach technologicznych. Jednak w tym kontekście bardzo ważne jest użycie możliwie, jak najczystszego powietrza, aby wszelkie procesy przemysłowe nie stanowiły zagrożenia. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców wyposaża się w bezolejowe sprężarki śrubowe. Klasyczne kompresory bazują na oleju, który stosowany jest do smarowania i chłodzenia.
Niestety takie rozwiązanie niesie ze sobą ryzyko dostania się dużej ilości zanieczyszczeń do powietrza. Takie zjawisko nie jest zatem akceptowane podczas procesów przemysłowych. Na szczęście inżynierowie wynaleźli bezolejowe sprężarki śrubowe, które eliminują wspomniane zagrożenie.
Sprzęt tego typu podobnie, jak kompresory olejowe mogą zostać łatwo dopasowane do charakteru pracy konkretnego zakładu pracy. Aby mieć pewność, że wybór sprzętu będzie strzałem w dziesiątkę, warto doradzić się firmy sprzedającej sprężarki śrubowe, które nie wykorzystują oleju.
Bezolejowe sprężarki śrubowe jako gwarancja czystości sprężonego powietrza
Zastosowanie urządzeń, jakimi są bezolejowe sprężarki śrubowe, gwarantuje uzyskanie odpowiednich parametrów powietrza, potrzebnych do danego procesu przemysłowego. Na rynku szczególną popularnością cieszą się te, wytwarzające sprężone powietrze w 100% wolne od cząstek oleju, reprezentujące klasę jakości „0”, określoną przez normę ISO 8573-1.
Z pewnością czytając ten artykuł, zastanawiasz się: jak działają bezolejowe sprężarki śrubowe? Ich działanie opiera się na braku czynnika smarnego w części odpowiedzialnej za sprężenie powietrza. W przypadku wielu urządzeń dostępnych na rynku substancją odpowiedzialną za przeciwdziałanie siły tarcia zamiast oleju jest woda.