Obronne owady, czyli nowy pomysł amerykańskich naukowców

Obronne owady, czyli nowy pomysł amerykańskich naukowców

Amerykańscy naukowcy szukają sposobu na wykorzystanie właściwości maleńkich, owadzich umysłów. Zaskakująca jest bowiem prostota ich działania, miniaturowe rozmiary i efektywność. Naukowcy dowiedli już, że wszystkie te niesamowicie pożądane przez rozwój technologiczny cechy rozwinęły się u malutkich owadów dzięki presji ewolucyjnej, która musiała zapewnić im przetrwanie i zaspokojenie jak największego zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym jak największym zapewnieniu wydajności.

Według naukowców, dokładne przeanalizowanie zachowań jak i budowy tak wydajnych i jednocześnie małych organizmów może stanowić podwaliny dla zminiaturyzowania sztucznej inteligencji, która w obecnym rozmiarze jest już niewystarczająca. Niektóre z zasad działania organizmów owadów, takie jak na przykład reagowanie na proste bodźce – jak temperatura, światło czy zapach – mogłyby okazać się przydatne między innymi w rozwiązaniach militarnych.

Amerykańska DARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency) ogłosiła w związku z powyższym, że poszukuje rozwiązań, bazujących na budowie i funkcjonowaniu organizmów owadów – małych, efektywnych i wydajnych. Autorzy najlepszych projektów i koncepcji mogą oczywiście liczyć na wynagrodzenie do wysokości miliona dolarów, w zależności od stopnia jego przydatności dla Agencji. Nabór projektów trwa, a bazujący na nich program ma zostać uruchomiony w kwietniu 2019.