Rodzaje lamp

Rodzaje lamp

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, gdy każdy producent lamp oferuje co najmniej kilkadziesiąt rodzajów żyrandoli, wybór oświetlenia do domu czy mieszkania nie powinien sprawić problemu. Jednak każdy, kto musiał się zmierzyć z tym problemem wie, że właśnie zbyt duży wybór przytłacza i utrudnia decyzję. Lampy sufitowe wiszące, kinkiety, plafony, oświetlenie górne, boczne, lampki nocne, lampy do salony – po wizycie w sklepie z lampami większość osób ma totalny mętlik w głowie. Dlatego warto usystematyzować naszą wiedzę o lampach i żyrandolach by móc świadomie wybrać dla siebie najlepsza opcję.

Przede wszystkim lampy możemy podzielić na lampy sufitowe (oświetlenie górne) i lampy ścienne (oświetlenie boczne).

Lampy sufitowe mogą być wiszące lub płaskie, przylegające do sufitu czyli tzw. plafony. Lampy wiszące można dodatkowo podzielić na lampy jedno lub wielopunktowe oraz na lampy z kloszem i bez klosza (zazwyczaj bardzo nowoczesne w formie). Wiszące żyrandole świetnie sprawdzą się w dużych pomieszczeniach (np. obszerny salon), zaś plafony doskonale pasują do mniejszych lub niskich pomieszczeń (np. hol lub łazienka).

Za oświetlenie boczne odpowiedzialne są natomiast kinkiety (czyli lampy ścienne), a także lampy stojące. Kinkiety umieszczone odpowiednio na ścianach, mają za zadanie przede wszystkim podkreślić efektowne elementy wystroju oraz nadać pomieszczeniu przytulności. Lampy stojące nie dość, że pełnią funkcję użytkową (umożliwiają wygodne wieczorne czytanie lub oglądania telewizji), to jeszcze podkreślają charakter wnętrza oraz stanowią jego dodatkową dekorację.

Lampy można podzielić także ze względu na ich przeznaczenie – a więc na lampy do salonu, do sypialni, do kuchni, do łazienki, do holu, do pokoju dziecięcego, biurkowe, nocne, nad lustra i obrazy oraz schodowe.

W niektórych sklepach internetowych lampy podzielone są również ze względu na materiał, z którego są wykonane. Znajdziemy więc lampy plastikowe, metalowe, szklane, ceramiczne, drewniane. Jest to jednak podział, który jest mało praktyczny i niewiele mówiący o danej lampie.