Kupujemy pralkę!

Kupujemy pralkę!

Rynek AGD obfituje w różne rodzaje urządzeń do prania. Zanim zdecydujemy się na zakup pralki, przeanalizujmy, jaka będzie najlepsza dla naszego gospodarstwa domowego i maksymalnie spełni nasze oczekiwania.

Typ i wielkość

W handlu dostępne są dwa podstawowe typy pralek, różniące się sposobem ładowania. Pralki ładowane z przodu są wygodniejsze w użytkowaniu, są także bardziej pojemne – niektóre modele mieszczą nawet do 9 kg suchego wsadu, choć oczywiście istnieją także mniejsze. Pralki ładowane z góry są zazwyczaj niewielkie, o pojemności zwykle do 5,5 kg i nadają się do wąskich wnęk w łazienkach. Przy ograniczonych możliwościach suszenia można zakupić niewiele droższą pralkosuszarkę.

Klasa energetyczna

Oznacza stopień energooszczędności. Jest siedem klas energetycznych, od A do G, gdzie A oznacza maksymalną energooszczędność. Informacja ta umieszczona jest na etykiecie energetycznej wraz z danymi o ładowności, poziomie hałasu, zużyciu energii i efektywności prania (oszczędności wody).

Funkcje

Współczesne pralki wyposażone są w szereg funkcji umożliwiających tryb prania w zależności od potrzeby. W przypadku rodziny z małymi dziećmi bądź osób narażonych na silne zabrudzenia odzieży roboczej, odpowiednia będzie pralka z automatycznym programem odplamiania, nie wymagającym stosowania odplamiaczy. Funkcja EcoPerfect wydłuża nieco czas prania, ale pozwala zaoszczędzić do 30% energii. TimePerfect umożliwi szybsze pranie, ale kosztem energii. Natomiast VarioPerfect daje wybór możliwości zużycia mniejszej ilości energii lub czasu prania. Istnieją modele pralek z funkcją dodatkowego poboru wody do wypłukania detergentów (WodaPlus), z timerem do programowania godziny rozpoczęcia prania, a także z antyawaryjnym systemem czujników elektronicznych AquaStop. Uruchamia się on automatycznie np. w przypadku uszkodzenia węża, co zabezpiecza mieszkanie przed zalaniem.

Cena

W większości przypadków właśnie cena decyduje o zakupie urządzenia. Należy jednak pamiętać, że najtańsza pralka nie zawsze spełni oczekiwania, a jest to sprzęt, który ma nam służyć co najmniej przez kilka lat. Z kolei zdarza się, że wysoka cena nie idzie w parze z wysoką jakością. Dlatego warto sprawdzić, z jakich materiałów pralka została wykonana, jak jest wykończona, jaką ma klasę energetyczną, czy jest bezpieczna i ergonomiczna. Informacje i opinie użytkowników na temat poszczególnych marek i modeli pralek można znaleźć na forach internetowych.