Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? To pytanie zadaje sobie chyba każdy z nas, przynajmniej raz w miesiącu, gdy musi ten właśnie rachunek uregulować. Dlatego, mimo że jest to temat bardzo często poruszany w różnych mediach, warto co jakiś czas przypomnieć sobie podstawowe zasady oszczędnego korzystania z energii elektrycznej. Tym bardziej, że cena prądu systematycznie wzrasta.
Najważniejsza zasada, którą warto wpoić wszystkim domownikom, to wyłączanie urządzeń, z których nie korzystamy. Jeśli odchodzimy od telewizora, komputera czy radia, poświęćmy chwilę i wyłączmy je. Wyłączajmy też te urządzenia z tzw. czuwania (moduł stand-by), gdyż ta niewielka lampka świecąca się całą dobę niepotrzebnie zawyża nasze roczne rachunki. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w listwę z wyłącznikiem, do której podepniemy kilka sprzętów, i jednym ruchem wyłączymy idąc np. spać lub jadąc na wakacje.

Kolejnym ważnym aspektem jest wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których akurat nie przebywamy. Wydaje się to na tyle oczywiste, że nie potrzebuje już dodatkowego komentarza. Natomiast warto dłużej zatrzymać się przy temacie żarówek energooszczędnych. Jeszcze 2-3 lata temu lampy LED były na tyle drogie, że tylko nieliczni decydowali się na ich zakup. Obecnie, lampy te są zdecydowanie tańsze, a co za tym idzie chętniej kupowane. I bardzo słusznie. Lampy LED są bardzo trwałe, dają możliwość wyboru barwy światła, charakteryzują się wysoką sprawnością no i oczywiście niewielkim poborem prądu. Dodatkową ich zaletą jest to, że mają znormalizowane gwinty (E27, E14), tak więc ich używanie nie pociąga za sobą konieczności odwiedzania sklepu z żyrandolami i dodatkowych kosztów. Jedynie o czym trzeba pamiętać przy ich kupnie, to o sprawdzeniu jakie światło emitują, gdyż do lampy wiszącej do salonu powinno się wybrać inną żarówkę niż do kinkietów do sypialni.

Na koniec warto przyjrzeć się bliżej sprzętom, które używamy na co dzień, jak lodówka, zmywarka, czy pralka. Aby zaoszczędzić energię powinny to być sprzęty klasy energetycznej co najmniej A++.