Kosiarki bijakowe – urządzenia do zadań specjalnych

Kosiarki bijakowe – urządzenia do zadań specjalnych

Każdy kto ma domek, niezależnie od tego czy jest z małym ogródkiem, czy wielką działką nie raz mierzył się z…trawą. Koszenie, mulczowanie, sianie, dosiewanie i tak w kółko. Ilość sprzętów, których możemy używać, by było nam łatwiej rośnie i tak na pomoc przybywają kosiarki bijakowe. Istnieją jednak różne rodzaje owych kosiarek. Skąd wiedzieć, której aktualnie potrzebujemy?

Kosiarka bijakowa – kiedy?

Dla osób, które nie do końca wiedzą czym, tak naprawdę, jest kosiarka bijakowa jest ona wykorzystywana w przemyśle, a także w zwykłych, przydomowych ogródkach. Kosiarki tego typu działają nieco inaczej niż tradycyjne kosy spalinowe lub kosiarki z wbudowanymi, obrotowymi nożami. Koszona roślinność jest rozdrabniana i nie musi być później zbierana a także kompostowana. To sprawia, że takie kosiarki wykorzystuje się do koszenia skarp, rozległych ogrodów czy lasów.

Kosiarka bijakowa, to jedna z najpopularniejszych wersji pośród kosiarek tego typu. Często podpina się ją również pod tradycyjny ciągnik siodłowy, co sprawia że noże kosiarki obejmują także pobocze (kosiarka bijakowa do ciągnika oraz kosiarka bijakowa na wysięgniku). Dzieje się tak dzięki wysięgnikowi. Takie modele wykorzystuje się na przykład na obszarach na których występuje zróżnicowanie terenu i skorzystanie ze standardowej kosiarki jest niemożliwe.

Kosiarka bijakowa do ciągnika, ale i kosiarka bijakowa na wysięgniku świetnie się więc sprawdzą w sytuacjach dość ekstremalnych. W przypadku, kiedy zajmujemy się terenem zielonym świetnie sprawdzi się kosiarka bijakowa z koszem. Takie sprzęty znajdziemy zarówno stacjonarnie jak w Internecie. Jedną ze stron, które warto odwiedzić jest: hary-janson.pl.

Jak prawidłowo kosić trawę?

Pierwszą kwestią będzie odpowiedź na pytanie czy sprzęt, który mamy jest dostosowany do koszonego obszaru. Do małych powierzchni odpowiednie będzie urządzenie o szerokości roboczej od 30 do około 42 cm, dla terenów o średniej wielkości od 42 do 53 cm, a większe obszary wymagają kosiarek o szerokości powyżej 53 cm. Drugą kwestią będzie pogoda – warto unikać momentów, kiedy jest wilgotno. Dzięki temu trawa nie będzie osadzała się na elementach kosiarki. Z kolei przy większych powierzchniach warto zainwestować kosiarkę z napędem własnym.

Jeśli mamy działkę około 1000 m2 skoszenie jej to przejście kilku kilometrów. Podczas koszenia należy również zwrócić uwagę na łuki i zakręty. Warto pokonywać je łagodnie, bez odciskania opon i bez zbyt gwałtownego zatrzymywania. Kiedy mamy zamiar zebrać to, co udało nam się ściąć warto pomyśleć o kosiarce bijakowej z koszem – jest to zdecydowane ułatwienie.