Co stoi za rosnącą popularnością fotowoltaiki na terenie Bydgoszczy?

Co stoi za rosnącą popularnością fotowoltaiki na terenie Bydgoszczy?

W dzisiejszych czasach, ekologia stała się tematem numer jeden. Błyskawiczny rozwój przemysłu przyczynił się bowiem do znacznego pogorszenia stanu naszej planety. Wyczerpujące się złoża naturalne, topnienie lodowców oraz zaburzenia klimatyczne to tylko niektóre z przykładów symptomów postępującej katastrofy ekologicznej. Prawdą jest tu oczywiście, że nie możemy jednak wstrzymać całkowicie prac różnego rodzaju zakładów – światowe zapotrzebowanie na różnego rodzaju produkty i usługi jest zbyt duże. Możliwe jest tu jednak pogodzenie ekologii i postępu, uzyskane poprzez trzymanie się reguł zrównoważonego rozwoju. To właśnie z tego powodu, instalacje fotowoltaiczne cieszą się tak dużym uznaniem w Bydgoszczy, zarówno pośród przedsiębiorców, jak i właścicieli domów jednorodzinnych. W niniejszym artykule opowiemy o największych atutach tego rozwiązania.

 

Panele fotowoltaiczne a koszty

 

Na pierwszy rzut oka, inwestycja w fotowoltaikę wydaje się rozwiązaniem niezwykle kosztownym. Ceny paneli fotowoltaicznych oraz ich montażu są bowiem dość wysokie. Należy jednak pamiętać, że prawdziwe korzyści przejścia na zieloną energię stają się widoczne dopiero w trakcie eksploatacji instalacji. Po odpowiednim oszacowaniu zapotrzebowania na prąd, możliwe jest bowiem pełne jego zaspokojenie, bez konieczności przełączania się na dotychczasowe źródła energii. Co więcej, osoby, wykorzystujące panele fotowoltaiczne w Bydgoszczy, uniezależniają się od dostawców prądu. W efekcie, nie odczujemy rosnących cen prądu, zaś w przypadku jakichkolwiek awarii w elektrowni, nie musimy obawiać się nagłych przerw w dostawie energii. Pamiętajmy przy tym, że część kwoty zakupu paneli możemy pokryć, korzystając z rządowego dofinansowania, na przykład w ramach programu Czyste Powietrze.

 

Bezawaryjność fotowoltaiki

 

Zdziwi się ten, kto uważa, że panele fotowoltaiczne są sprzętem delikatnym, wymagającym ochrony przed gradem. Wręcz przeciwnie – wszystkie komponenty instalacji zostały wykonane z najwyższej klasy materiałów, którym niestraszne są wahania temperatur, wilgoć oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jak zauważają eksperci, prawidłowo zaprojektowana instalacja jest w stanie pełnić swoją rolę przez grubo ponad dekadę, zanim przyjdzie czas nas na wymianę zużytych ogniw. Poszukując tanich paneli w Bydgoszczy, zwróćmy jednak uwagę na to, czy dany dostawca oferuje również kompleksowe projektowanie fotowoltaiki, pod okiem doświadczonych ekspertów. To właśnie oni ocenią bowiem, ile paneli należy zamontować, pod jakim kątem oraz w którym miejscu. Nawet niewielkie zacienienie może bowiem przyczynić się do znacznego spadku efektywności instalacji. Przykładem jest tu chociażby polska firma Sazet, specjalizująca się w montażu paneli zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym.