Czy technologia 3D trafi pod strzechy?

Czy technologia 3D trafi pod strzechy?

Profesjonalne drukarki i ich amerykańskie początki

Przyjmuje się, że technologia 3D sięga swoim początkiem lat 80. ubiegłego wieku, ale pierwsze prace koncepcyjne rozpoczęto już dekadę wcześniej. Wynalazcami druku 3D są Amerykanie, tam też powstała pierwsza tego typu drukarka. Obecnie technologia ta dostępna jest na całym świecie. Wciąż przybywa firm, które produkują profesjonalne drukarki 3D, branż, które wykorzystują powstałe w ten sposób elementy, a także nowych pomysłów na to, jak wykorzystać profesjonalne drukarki 3D. To technologia, która okazała się tak uniwersalna i przydatna w wielu dziedzinach życia, że prawdopodobnie podzieli losy jej podobnych, czyli stanie się bardzo powszechna i trafi pod strzechy. W Polsce powstaje coraz więcej firm, które działają w tej branży. Warszawa to jedno z miast, gdzie specjaliści od technologii 3D pracują w takich branżach, jak motoryzacyjna, medyczna czy wytwórcza.

Coraz więcej zastosowań drukarek 3D – przoduje Warszawa

Profesjonalne drukarki 3D powstały po to, by w szybki sposób przygotowywać prototypy, takie usługi oferują między innymi firmy, których siedzibą jest Kraków. Nie do końca jeszcze wiadomo, w jakim kierunku rozwinie się technologia 3D i jakie technologie zastąpi na skalę masową. Pojawiają się różne przewidywania, prognozy i pytania. Najczęstsze chyba dotyczy tego, czy druk 3D będzie wykorzystywany powszechnie. Sądząc po powstających jak grzyby po deszczu firmach, które produkują tego typu drukarki lub je wykorzystują do produkcji różnych elementów, sposobów na ich wykorzystanie nie zabraknie na długie lata, a z pewnością będą pojawiać się nowe.

Niezaprzeczalne zalety druku 3D – Katowice już to wiedzą

W dużych miastach Polski, jak Poznań czy Gdańsk drukowanie 3D jest już niemal na porządku dziennym. Warszawa jest jednym z miast, gdzie z powodzeniem działają parki maszynowe, w których do różnych działań wykorzystywana jest technologia przestrzenna. Druk 3D stał się tak popularny, bo ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Są to między innymi możliwość tworzenia bardzo różnych i nieregularnych kształtów oraz duża różnorodność materiałów przeznaczonych do drukowania. Niezależnie od tego, czy naszym miejscem zamieszkania jest Wrocław, Katowice czy któreś z mniejszych miast, z pewnością już wkrótce każdy z nas będzie miał do czynienia z drukiem przestrzennym.