Prawidłowe korzystanie z kotew chemicznych – co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Prawidłowe korzystanie z kotew chemicznych – co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Chociaż jeszcze kilka lat temu, kotwa do betonu była głównie elementem wyposażenia zawodowców, obecnie po substancje mocujące tego typu sięgają również domowi majsterkowicze. Powód jest prosty – unikatowy sposób działania, połączony z nieinwazyjną naturą oraz długotrwałym efektem, czyni kotwy chemiczne znakomitym rozwiązaniem zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Do ich wykorzystania nie potrzebujemy bowiem ogromnej wprawy tudzież siły, zaś substancje żywiczne, zawarte w ampułkach, umożliwiają nam montaż nawet najcięższych przedmiotów, jak kraty lub słupy. Zanim wybierzemy się jednak do sklepu, powinniśmy zapoznać się wpierw z podstawowymi regułami, związanymi z prawidłowym użyciem kotew.

 

O czym należy pamiętać przy aplikacji?

Zanim kotwa do betonu zostanie umieszczona w przygotowanym przez nas otworze, powinniśmy zadbać o dokładne oczyszczenie jego wnętrza. Sprawdźmy również, czy zakupiony przez nas preparat nadaje się do wykorzystania z betonem suchym czy też mokrym. Nie bagatelizujmy także zaleceń producenta, zamieszczonych na opakowaniu. Różne kotwy mają bowiem inny czas utwardzania oraz preferowaną temperaturę aplikacji. Zignorowanie tych informacji nierzadko kończy się kosztownymi błędami konstrukcyjnymi, spowodowanymi wypadnięciem mocowanego przedmiotu, często wraz z kawałkiem betonu. Nie zapominajmy również, że przy aplikacji możemy wspomóc się różnymi akcesoriami, takimi jak wyciory lub łączniki.

 

Przydatność kotew chemicznych

W przeciwieństwie do tradycyjnych kołków, kotwa do betonu nie wywiera nacisku na ściany otworu. Wprowadzony preparat opiera się bowiem na procesie adhezji, stopniowo łączącym sobą mocowany element oraz ścianki otworu. Dzięki temu, kotwy są znakomitym rozwiązaniem nie tylko podczas pracy z delikatnym betonem komórkowym, ale również przy korekcie błędów konstrukcyjnych lub maskowaniu otworów wykonanych wcześniej, ale już niewykorzystywanych. Substancje te odznaczają się również znakomitą odpornością na zalanie wodą. Profesjonalne ampułki, przeznaczone także do użytku domowego, znajdziemy w dobrych sklepach internetowych z narzędziami, takich jak polski IsTools.