Fotowoltaika – ile produkuje prądu?

Fotowoltaika – ile produkuje prądu?

Korzystanie ze ekologicznych, odnawialnych źródeł energii to najprostszy sposób, aby obniżyć rachunki na prąd. Aby móc w pełni wykorzystać możliwości paneli fotowoltaicznych, konieczne jest zaprojektowanie i dopasowanie instalacji do warunków danego budynku. Gdzie podłączyć urządzenia oraz ile prądu jest w stanie wyprodukować system fotowoltaiczny?

Fotowoltaika – ile produkuje prądu

Instalacja fotowoltaiczna do prawidłowego działania potrzebuje światła dziennego. To, jak dużo energii jest w stanie wygenerować, zależy od mocy i jakości paneli fotowoltaicznych, warunków atmosferycznych oraz lokalizacji, w jakiej zamontowana jest fotowoltaika. Ile produkuje prądu w skali rocznej? Każdy 1kWp instalacji jest w stanie wytworzyć ok. 1000 kWh w ciągu roku, a ostateczna moc systemu jest uzależniona od zapotrzebowania energetycznego budynku.

Fotowoltaika – jak dobrać moc?

Najprostszym sposobem, aby określić zapotrzebowanie budynku na energię, jest przeanalizowanie rachunków z ubiegłego roku. Dzięki temu sprawdzisz, ile prądu zużywa Twoje gospodarstwo domowe i na tej podstawie mogą zostać określone parametry, jakie będzie miała fotowoltaika. Jak dobrać moc, aby inwestycja szybko się zwróciła? Precyzyjnie dopasowując ją do tego, ile energii elektrycznej realnie potrzebuje budynek. Zbyt duża moc systemu oznaczałaby wyższe koszty początkowe, a wyprodukowana energia mogłaby zostać zmarnowana, nawet pomimo magazynowania nadwyżek w sieci. Jeżeli zaś chodzi o nowo budowane domy, należy po prostu oszacować średnie zużycie, biorąc pod uwagę liczbę domowników i rodzaj podłączonych urządzeń.

Fotowoltaika – kiedy działa?

Panele wytwarzają prąd z energii słonecznej, dlatego powinny mieć zapewniony dostęp do światła dziennego. Instalacja uruchamia się już wczesnym świtem i pracuje nieprzerwanie aż do zmierzchu. Lato to pora roku, w której najwydajniej pracuje fotowoltaika. Kiedy działa najlepiej? Optymalnymi warunkami jest temperatura ok. 25 stopni oraz dobre nasłonecznienie. Instalacje fotowoltaiczne leszno

Fotowoltaika – jak montować?

Rozmieszczenie paneli ustala się na podstawie warunków technicznych obiektu oraz lokalizacji. Zakłada się je najczęściej na dachu budynku, jednak mogą być również usytuowane przy gruncie, jeżeli wymaga tego zaprojektowana fotowoltaika. Jak montować? Z zachowaniem odpowiedniego kąta nachylenia paneli, najlepiej od południowej strony, gdzie panuje największe nasłonecznienie w ciągu dnia.