Pozbądź się bakterii i zanieczyszczeń

Pozbądź się bakterii i zanieczyszczeń

Czysta woda to jedna z najcenniejszych rzeczy na ziemi. Bez niej trudno wyobrazić sobie życie. W naturze występuje coraz rzadziej, dlatego tak ważne jest jej skuteczna dezynfekcja i oczyszczanie zbiorników wodnych.

 

Skuteczne czyszczenie chemiczne

Rurociągi służą nam przez wiele lat, ale z biegiem czasu są coraz bardziej zanieczyszczone, co negatywnie wpływa nie tylko na ich działanie, ale także na czystość wody. Mogłoby się wydawać, że rurociąg to niezwykle prosta konstrukcja, ale tak nie jest. Składa się on z rur, rurek, kształtek i przewodów o różnych rozmiarach i kształtach i może mieć wiele rozgałęzień. Z tego powodu jego czyszczeniem powinni zająć się specjaliści w tej dziedzinie. Skutecznym sposobem na oczyszczenie rurociągu są metody chemiczne, które są bezkonkurencyjne. W skład takich preparatów wchodzą najczęściej roztwory z podchlorynu sodu czy dwutlenku chloru. Instalacje wodne powinny przechodzić regularne przeglądy i być czyszczone, gdy ich stan tego wymaga. Przede wszystkim powinniśmy nie dopuścić do tego, aby do instalacji nie wkradła się korozja, bo może ona poczynić spustoszenie i przyczynić się do nieodwracalnych zniszczeń. Poza tym rdza, która może się przedostawać do wody, jest niebezpieczna dla naszego organizmu.

 

Dezynfekcja dla zdrowia

Większym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia, są jednak bakterie, które żyją w wodzie. Do najgroźniejszych z nich należy legionella – dezynfekcja instalacji to jeden ze skutecznych sposobów na to, by zapobiec pojawieniu się tej niebezpiecznej bakterii. Warto ją przeprowadzać regularnie i często, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że korzystamy z czystej wody. Legionella namnaża się bardzo szybko, dlatego z jej zwalczaniem nie warto zwlekać. Sprzyja jej temperatura wody pomiędzy 30 a 45 stopni Celsjusza, a także osady, które mogą być obecne w nieczyszczonych instalacjach.  Bakteria ta powoduje tak zwaną chorobę legionistów, która swoją nazwę zawdzięcza temu, że pierwsze zidentyfikowane ofiary tej choroby to członkowie jednego legionów amerykańskich, którzy zarazili się bakterią podczas zjazdu weteranów wojennych. Zarażenie legionellą może początkowo przypominać przeziębienie, bo zaczyna się wysoką gorączką, bólami mięśni i złym samopoczuciem. Następnie może pojawić się kaszel, silny ból głowy, a także trudności w oddychaniu.