Czym są nowoczesne sprężarki śrubowe?

Czym są nowoczesne sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe to urządzenia służące do tłoczenia powietrza. To rodzaj kompresora, którego zadaniem podwyższanie ciśnienia gazu albo powietrza lub wymuszenie jego przepływu.

Jak działają sprężarki śrubowe?

W sprężarkach śrubowych komora sprężania jest przestrzenią między dwoma zazębiającymi się wirnikami o kształcie śrubowym. Z tego względu często nazywane są one dwuwałowymi maszynami rotacyjnymi. Dobrej klasy dystrybutor sprężarek śrubowych będzie dbać o dysponowanie zarówno sprężarkami olejowymi, jak i tymi, bezolejowymi, których wytworzone sprężone powietrze wolne jest od zanieczyszczeń olejem, gdyż w ich przypadku sprężanie powietrza odbywa się bez uszczelniania wirników filmem olejowym. W zależności od rodzaju każde z urządzeń może mieć inny zakres funkcjonalności. Są one bardziej wydajne od tych, w których powietrze pobierane jest z otoczenia.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

W sytuacji, gdy w procesie produkcyjnym potrzebne jest skompresowane powietrze o zmiennym ciśnieniu, sprawdzają się sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności. Gdy natomiast sprężone powietrze ma być wolne od cząsteczek oleju a dodatkowo bez bakterii, pyłków i wirusów należy zdecydować się na kompresory bezolejowe. Będą to zatem branże spożywcze, farmaceutyczna, elektroniczna oraz optyczna. Korzystanie z oferty sprawdzonego dystrybutora sprężarek śrubowych daje pewność utrzymania najwyższego stopnia czystości, jakości, higieny produkcji.

www.powietrze.com.pl

Gdzie sprężarki śrubowe olejowe są niezbędne?

W przypadku sprężarek olejowych z całą pewnością sprawdzą się w warsztatach samochodowych. Ogólnie kompresory śrubowe to urządzenia stosowane do takich prac jak lakierowanie proszkowe i natryskowe, zasilanie narzędzi, silników pneumatycznych oraz gazowych. Używane są przy obróbce, śrutowaniu, piaskowaniu, spawaniu tworzyw sztucznych, jak również napełniania zbiorników gazami technicznymi.

Czym kierować się przy wyborze sprężarki śrubowej bezolejowej?

W branżach, które wymagają dostarczania czystego, nieskazitelnego wręcz powietrza pod odpowiednim ciśnieniem należy dobrać urządzenie do sposobu użytkowania kompresora. Szukając idealnej sprężarki bezolejowej, należy zwrócić uwagę na energooszczędność – system chłodzenia, dostępność firm serwisowych, wydajność i moc maszyny. Spełnienie tych paru kroków umożliwia cichą i bezpieczną dla środowiska pracę a w razie potrzeby sprawdzony serwis.

Dlaczego stosowanie sprężarek śrubowych jest tak ważne?

Sprężone powietrze stosowane jest w pneumatyce. Często staje się ono medium do wykonywania takich prac, jak wspomniane malowanie. To element konstrukcyjny w napędzie silników samochodowych, układach odpowiedzialnych za magazynowanie energii. To także niezastąpiony element budowy sprzętu wspierającego oddychanie nurków, straży pożarnej. W przemyśle elektronicznym to komponent czyszczący, a na statkach rozruchowy. Ważne jest zatem, aby moc urządzenia była dobrana tak, by zapewniać płynną pracę całego układu.