Historia maszyn rolniczych

Historia maszyn rolniczych

Praca na roli jest bardzo ciężka i nie dziwi fakt, że ludzie szukali sposobu na poprawienie wydajności pracy oraz na jej ułatwienie. Oczywiście pierwszym naturalnym sposobem było wykorzystanie zwierząt jak konie czy też woły. Jednak ciągniki i inne maszyny rolnicze tak na prawdę wprowadziły bardzo dużą rewolucje w rolnictwie.

Pierwsze ciągniki pokazały się już w XIX wieku a w stodołach pracowały już sieczkarnie czy też młockarnie. Pierwszy przeskok to było wynalezienie kombajnów. Jednak ostatnie dwadzieścia lato to czas gigantycznego przeskoku technologicznego jeżeli chodzi o maszyny rolnicze. Bizony i Ursusy zostały zastąpione nowoczesnymi sprzętami, których kabiny wyglądają jak kokpity samolotów. Nowoczesne maszyny to nie tylko wysoka wydajność, ale bardzo ważne jest to, że rolnik musi mieć duży komfort pracy. Oczywiście również silniki bardzo się zmieniły, inne są także oleje do ciągników. Do tego dochodzą jeszcze możliwości zastosowania komputerów i smartfonów z lokalizacją GPS do dokładnego obsiewania pola. Technologia zmieniła bardzo rolnictwo, nie zawsze jednak tak było.

Bez maszyn rolniczych

Rolnictwo towarzyszy człowiekowi praktycznie od zawsze, to jedna z podstawowych metod na pozyskiwanie pożywienia. W czasach prehistorycznych pola były uprawiane za pomocą narzędzi ręcznych takich jak pług czy socha. Byłą to bardzo ciężka praca jak się łatwo domyślić. Kolejnym etapem rozwoju było wykorzystanie jako siły pociągowej konia czy też woła. Oczywiście największy przełom i największa rewolucja to wynalezienie silnika spalinowego, który to otworzył niesamowite możliwości.

Pierwszym prototypem kombajnu była zrobiona w XVIII wieku maszyna, która zaprojektowana była to zbioru zboża oczywiście ciągnął ją koń. To był jednak pierwszy poważny przełom i rozpoczęcie okresu rozwoju i produkcji coraz lepszych maszyn rolniczych. Zaczynając od prostych maszyn dotarliśmy do wielkich kombajnów, które potrafią wykonywać kilka prac równocześnie.

Najstarsze maszyny rolnicze to żniwiarki, większość jednak była wykonywana samodzielnie. Dopiero przełom XIX i XX wieku to okres, kiedy zaczęły powstawać przedsiębiorstwa specjalizujące się w dostarczaniu maszyn rolniczych.

Maszyny rolnicze współcześnie

Rozwój maszyn był bardzo szybki, do dnia dzisiejszego maszyny rolnicze rozwinęły się w imponujące urządzenia. Obecnie kombajny są w stanie wykonywać kilka prac równocześnie. Do tego nie służą już tylko i wyłącznie do zbioru zboża, ale potrafią wykopać ziemniaki czy też buraki lub są specjalne kombajny, które pomagają w sadach. Warto również zauważyć że postawiono na komfort pracy, kabiny są klimatyzowane i bardzo wygodę. Do tego naszpikowane techniką. Kolejną ciekawostką jest połączenie kombajny z satelitą. Dzięki temu operator może wyznaczyć dokładnie trasę przejazdu. To wszystko powoduje, że to nowoczesne kombajny potrafią samodzielnie na podstawie danych z komputera dobierać ilość niezbędnego nawozu czy też ilość nasion, aby wykonać dokładnie obsiew pola.