DNA ujawnia tajemnice

DNA ujawnia tajemnice

Badania genetyczne zrewolucjonizowały medycynę i kryminalistykę. W obu przypadkach pozwalają zdobyć informacje, które przed rozwojem genetyki były poza zasięgiem ludzkich możliwości. Dzięki nim udało się rozwiązać wiele zagadek związanych z zabójstwami, ująć przestępców i zidentyfikować ciała ofiar – i to po wielu latach od tragicznych wydarzeń. Nawet śladowe ilości materiału biologicznego wystarczą, by zajmujący się sprawą policjanci dotarli po nitce do kłębka i poznali prawdę. Tą „nitką” może być ślad krwi, włos albo zaschnięta ślina. Badania genetyczne pozwalają też zidentyfikować kim są tak zwane osoby NN – czyli takie, których tożsamość jest nieznana. Nie istnieje nowoczesna medycyna bez badań genetycznych.

DNA to największy nośnik informacji o ludzkim organizmie. Z niego możemy wyczytać między innymi, do jakich chorób odziedziczyliśmy po przodkach predyspozycje. Badania genetyczne mogą nam pomóc uniknąć choroby nowotworowej. Powinny je wykonać zwłaszcza ci, u których w rodzinie takie choroby występowały. Wiedza o tym, czy jest się w grupie ryzyka pozwala zadbać o profilaktykę i szczególnie zatroszczyć się o swoje zdrowie.

Badania genetyczne przeprowadzane u kobiet w ciąży pozwalają na wykrycie wielu wad płodu. Należą do nich między innymi rozszczepienie podniebienia czy choroby serca. USG genetyczne ujawnia również zespół Downa i inne wady wrodzone. W przypadku niektórych schorzeń możliwa jest operacja w łonie matki, bez której dziecko mogłoby nie przeżyć albo być niepełnosprawne przez całe życie. Badania genetyczne pozwalają też na ustalenie ojcostwa lub pokrewieństwa. Mogą je zlecić prokuratury, sądy, policja, ale też osoby prywatne. Wiedza z nich wynikająca przydatna jest często w sytuacji, gdy trzeba ustalić spadkobierców lub upewnić się, czy jesteśmy spokrewnieni z daną osobą. W ten sposób można potwierdzić czyjeś ojcostwo lub mu zaprzeczyć, ale też zbadać pokrewieństwo pomiędzy dalszymi członkami rodziny, jak na przykład ciotką i bratanicą czy dziadkiem i wnukiem.