Dezynfekcja linii technologicznych

Dezynfekcja linii technologicznych

Chemiczne czyszczenie CIP — dlaczego jest tak istotne?

Czyszczenie CIP jest obowiązkiem, wedle obowiązujących przepisów dotyczących zdrowia i jakości, każdego zakładu produkującego żywność. Muszą być one wyposażone w specjalne stacje, które odpowiadają za chemiczne czyszczenie CIP. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza clean-in-place. Rozumie się to w ten sposób, że dzięki temu możesz umyć wnętrza rur oraz wszelkiego rodzaju urządzenia procesowe bez niepotrzebnego demontażu maszyny! Stosuje się to przede wszystkim w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, jak i kosmetycznym.

Czy stacja mycia CIP jest rozwiązaniem ekonomicznym?

Czyszczenie CIP, które jest chemiczne, ogranicza ilości ścieków, które odprowadzane są po zakończonym procesie, a to wszystko dlatego, że podczas tej czynności wykorzystywana jest specjalna stacja myjąca, która pozwala na zaoszczędzenie środków myjących. Dodatkowym walorem takich maszyn jest to, że woda uzyskana z poprzednich płukań, może posłużyć do wstępu w kolejnym cyklu. To rozwiązanie jest tak bardzo uniwersalne i elastyczne, że można je dopasować do specyfiki danej działalności. Zaprojektowanie stacji oraz czas mycia jest bardzo indywidualną kwestią, którą z pewnością dogadasz z profesjonalnymi pracownikami firmy Arimex.

Działanie i budowa stacji mycia CIP

Głównymi składnikami stacji do chemicznego czyszczenia CIP są: środki myjące oraz dezynfekujące, a także zbiornik wody. Wszystkie te elementy połączone są za pomocą przewodów rozpylających, zaworów i pomp. Chemiczne czyszczenie CIP przy użyciu stacji mającej polega na przepompowywaniu roztworu roboczego do wyczyszczonej instalacji lub urządzenia w obiegu zamkniętym. Końcowy etap to tak naprawdę przepłukiwanie instalacji zwykłą wodą do momentu, w którym osiągnięty zostanie obojętny pH popłuczyn. Czyszczenie CIP nie jest tak skomplikowane, na jakie wygląda!

Chemiczne czyszczenie CIP to konieczność!

Stacje myjące, które przeprowadzają czyszczenie CIP, przeznaczone są do mycia, ale również dezynfekcji chemicznej wyposażenia technicznego, które występuje w jakikolwiek postaci, zaczynając od zbiorników procesowych i magazynowych, aż po mieszalniki i rurociągi procesowe. Chemiczne czyszczenie CIP to proces konieczny! Przeprowadza się go w zakładach z branży chemicznej, farmaceutycznej oraz spożywczej, ale także wszędzie tam, gdzie bardzo istotna jest jak najwyższa jakość, standardy wysokiej higieniczności oraz bezpieczeństwo. Zaufaj Arimex!