Co to jest foton i jak powstaje?
Fotowoltaika to zjawisko, które polega na przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną. W ramach tego procesu wykorzystuje się fotony. Czym jest foton fotowoltaika i jak powstaje?
Foton co to?
Osoby, które jeszcze nie wiedzą, na czym dokładnie polega fotowoltaika, nie potrafią wyjaśnić, co to jest foton. Okazuje się jednak, że odgrywa on bardzo ważną rolę w fotowoltaice właśnie. Foton to cząstka elementarna, która jest zarazem nośnikiem oddziaływań elektromagnetycznych, powstającym w słońcu. Fotony umożliwiają produkcję prądu z energii słonecznej. Czyli mówiąc wprost, bez nich fotowoltaika by nie istniała. Foton energy jest więc bardzo ważny. Warto więc też wspomnieć, w jaki sposób powstaje, czyli skąd dokładnie się bierze.
Jak powstaje foton?
Skoro wiadomo już, co to foton, należy wyjaśnić, jak powstaje foton. Foton powstaje w słońcu, w procesie trwającym miliony lat. Dokładnie polega to na zderzaniu się atomów wodoru i helu. W wyniku tego jest wytwarzana duża ilość energii, która jest zamieniana w foton. Foton stanowi kwant energii świetlnej. Przybiera on postać fal radiowych, mikrofalowych, podczerwieni, światła widzialnego, a także promieniowania rentgenowskiego, ultrafioletu oraz promieniowania gamma. Fotony docierają do ziemi i innych planet dzięki wiatrowi słonecznemu. Należy również podkreślić, że ziemia bez nich nie mogłaby istnieć. Przecież to właśnie słońce odgrywa tak ważną rolę w procesie powstawania pokarm, którym żywią się ludzie i inne organizmy żyjące na naszej plancie.
Fotowoltaika foton to dziś bardzo popularny temat. Słyszał o niej już chyba każdy. Przetwarzanie energii słonecznej w elektryczną to same korzyści, a jedną z nich jest ogromna oszczędność. W ramach tego procesu pozyskuje się energię do utrzymywania gospodarstw domowych i innych budynków. Panele słoneczne montowane są w latarniach ulicznych i innych urządzeniach infrastruktury, choć nie tylko. Możliwości ich wykorzystania są niezwykle szerokie i za każdym razem gwarantują korzyści.