Chemiczne czyszczenie JAD – czym się charakteryzuje?

Chemiczne czyszczenie JAD – czym się charakteryzuje?

Wymienniki ciepła typu JAD to jedne z najpopularniejszych urządzeń tego typu w Polsce – przede wszystkim ze względu na ich niezawodność. Jak jednak zapewnić tym wymiennikom również trwałość i stałą wydajność?

Charakterystyka czyszczenia chemicznego wymienników JAD

Chemiczne czyszczenie JAD charakteryzuje się niczym innym, jak chemicznym płukaniem osadów. Czyszczenie to wymaga podłączenia się do strony zarówno pierwotnej, jak i wtórnej wymiennika, i co najważniejsze – gwarantuje usunięcie wielu zabrudzeń czy zapobiega również przyszłym wpływom korozji z powierzchni urządzeń za pomocą zastosowania odpowiedniego składu płukanki. Wówczas kamień wodny (najczęściej w postaci węglanu wapnia i magnezu oraz tlenku i wodorotlenku żelaza) jest skutecznie zlikwidowany.

Konsekwencje braku konserwacji i chemicznego czyszczenia JAD

W przypadku niezastosowania odpowiedniej konserwacji wymienników typu JAD osad, który został wytworzony przez węglan wapnia i magnez, czy też tlenek i wodorotlenek żelaza, może doprowadzić do obniżenia wymiany ciepła, działając niczym izolator termiczny. Często nawet aż o 60 % przy zaledwie minimalnej grubości warstwy osadu. Dzieje się tak, gdyż w porównaniu z urządzeniami płytowymi, wymienniki JAD posiadają większy stosunek pojemności wodnej w stosunku do powierzchni wymiany ciepła – a to prowadzi z kolei do częstszego osadzania kamienia.

Zalety zastosowania czyszczenia chemicznego JAD

Zastosowanie chemicznego czyszczenia JAD zdecydowanie wydłuża żywotność urządzenia oraz całej instalacji. Ponadto, nie oddziałuje to w żaden negatywny sposób na uszczelki ani metale kolorowe (takim metalem może być przykładowo miedź). W stosowanych środkach zawarte są inhibitory korozji, które można stosować także do czyszczenia kotłów stalowych, wodnych i instalacji grzewczych.

Proces czyszczenia – na czym polega?

Aby móc przeprowadzić czyszczenia, po pierwsze powinni zająć się tym wykwalifikowani specjaliści, którzy zachowają największą precyzję. Po drugie, aby przeprowadzić zabieg, koniecznym jest zastosowanie takiej kompozycji środków, które posiadają atest PZH lub są dopuszczone przez Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego, a to jest możliwe tylko w przypadku posiadania kwalifikacji, które posiada m.in. Airmex.

Dlaczego Airmex?

Wykwalifikowani specjaliści z Airmex skutecznie usuwają z wymienników typu JAD szkodliwy osad, stosując takie środki chemiczne, które nie zawierają w swym składzie kwasu solnego oraz są całkowicie bezpieczne, dzięki czemu przywracają im drugą idealną czystość oraz gotowość do wydajnej pracy.

Ponadto, Airmex zawsze dostosowuje się do swoich klientów, dając im możliwość wyboru chemicznego czyszczenia JAD – na miejscu u klienta lub w zakładzie.

Airmex służy także pomocą w przypadku ewentualnych dodatkowych pytań związanych z czyszczeniem chemicznym oraz zainteresowania ofertą czyszczenia chemicznego JAD.