Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Chcąc zakupić kocioł, każdy potencjalny nabywca staje przed dylematami typu, jaki kocioł jednofunkcyjny wybrać lub, czy wybrać piec kondensacyjny dwufunkcyjny. Czym różnią się właściwie te dwa rodzaje kotłów? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Kotły gazowe

Rynek kotłów został od paru lat opanowany przez kotły kondensacyjne. Wszystko za sprawą dużej popularności wynikającej z zalet takich kotłów oraz unijnej dyrektywy, która weszła w 2015 roku. Unijna dyrektywa powstała w celu unormowania zagadnień energetycznych. Dlatego też akt ten wprowadził obowiązek stosowania na urządzeniach grzewczych tzw. etykiet energetycznych. Nowy unijny dokument określił również progi efektywności energetycznej urządzeń gazowych. Z uwagi na fakt, że wymagania są bardzo restrykcyjne, ostatecznie spełniają je wyłącznie piece kondensacyjne, czyli takie, które wykorzystują technikę kondensacji. Nie ma co ukrywać, że osoby chcące zakupić urządzenie grzewcze wybierają właśnie takie, które zawiera komorę spalania wykonaną ze stali nierdzewnej z aluminium i krzemu.

Jaki Kocioł jednofunkcyjny wybrać? Czy kupić piec kondensacyjny dwufunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny oraz dwufunkcyjny to dwa typu urządzeń grzewczych, które różnią się od siebie budową oraz działaniem. Aby móc użytkować kocioł jednofunkcyjny jako źródło ciepłej wody użytkowej trzeba podłączyć zasobnik pojemnościowy z wężownicą. Piec kondensacyjny dwufunkcyjny natomiast jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić nie tylko ogrzewanie w pomieszczeniach, lecz także dostarczyć ciepłą wodę. Dlatego też piec kondensacyjny dwufunkcyjny jest tańszym rozwiązaniem w kontekście instalacji oraz eksploatacji. Wybierając piec tego typu, oszczędzamy zarówno pieniądze, jak i powierzchnię, ponieważ nie musimy montować dodatkowego zasobnika. Co więcej, wybierając kocioł dwufunkcyjny, nie narażamy się na niepotrzebne straty ciepła, ponieważ woda podgrzewa się w momencie odkręcenia baterii.  Jak widać, piec dwufunkcyjny ma dużo zalet, jednak ma jedną wadę – trzeba długo czekać na wodę ciepłą.