Zgarniacze radialne – czym są i jakie jest ich działanie?
Obecnie, wielu z nas wybiera świadome działania, które korzystnie wpływają na środowisko naturalne, w którym żyjemy. Działania wspierające ekologiczny tryb życia, stały się dla dużej części populacji ziemskiej codziennością, do której bardzo łatwo przyszło im się dostosować. Ekologiczne rozwiązania znalazły swoje przeznaczenie w wielu różnych dziedzinach życia, w tym także w oczyszczaniu ścieków. Nowoczesne oczyszczalnie zainwestowały w zgarniacze radialne, które działają niezwykle efektywnie i proekologicznie. Jakie jest ich dokładne działanie? Dlaczego są one obecnie tak chętnie wykorzystywane przez nowoczesne oczyszczalnie ścieków? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziesz w poniższym artykule!
Zgarniacze radialne – budowa i działanie
Jak już powiedzieliśmy, zgarniacze radialne wykorzystywane są przede wszystkim w oczyszczalniach ścieków oraz w stacjach uzdatniania wody.
Zgarniacze radialne składają się z kilku kluczowych elementów, które wpływają na efektywność pracy osadnika radialnego. Elementy te to przede wszystkim węzeł łożyskowo-energetyczny, układ zgarniania osadu dennego, wózek jezdny wyposażony w szczotkę i konsola sterowania. Osadnik radialny działa dzięki wykorzystaniu ruchu ciągłego, podczas którego siła napędowa wytwarzana jest przez silnik elektryczny, który odpowiada za ruch koła jezdnego, zamontowanego w zgarniaczu. Koło jezdne odpowiada za zebranie osadu, który zebrał się na dnie, do specjalnie przygotowanego leja. Osadnik radialny bez większych problemów usuwa zarówno osad denny, jak i powierzchowny. Najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że urządzenie działa bez zarzutów, jest stała prędkość z jaką porusza się ramię zbierające osad z danego zbiornika.
Zgarniacze radialne – jakość ma znaczenie
Zgarniacze radialne to urządzenia, które pracują w trudnych warunkach. Warto więc podczas zakupu zadbać o jakość wykonania wybranego przez nas urządzenia, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że będzie on działał bez zarzutu. Osadnik radialny powinien być wykonany z materiałów takich jak stal, ponieważ materiał ten jest nierdzewny i odporny na działanie kwasów oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Wybierając zgarniacz radialny należy również zwrócić uwagę na jego parametry techniczne takie jak rodzaj napędu oraz materiał, który został wykorzystania do stworzenia kluczowych podzespołów urządzenia. W przypadku zakupu zgarniacza radialnego nie warto oszczędzać, ponieważ nasza inwestycja zwróci nam się w mgnieniu oka, a wszystko to dzięki wysokiej wydajności i energooszczędnego trybu pracy urządzenia!