Zastosowanie dronów podczas sesji zdjęciowych

Zastosowanie dronów podczas sesji zdjęciowych

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV), bardziej znane jako drony, robią ostatnimi czasy zawrotną karierę. Początkowo technologia ta była wykorzystywana tylko do celów wojskowych, lecz z czasem coraz więcej cywilnych dyscyplin zaczęło korzystać z dronów. Bezzałogowce wykorzystywane są przez naukowców do monitorowania niedostępnych miejsc np. obszarów podbiegunowych, ale też coraz częściej przez przez fotografów podczas różnych sesji zdjęciowych. To właśnie dzięki dronom wykonywane są przepiękne zdjęcia z lotu ptaka. Wcześniej takie fotografie wykonywano przy użyciu śmigłowców, samolotów lub balonów. Była to jednak bardzo kosztowna sprawa i tak naprawdę niewiele osób mogło sobie na takie zdjęcia pozwolić. Dodatkowo duże gabaryty czy to samolotów czy balonów, sprawiały, że nie wszystkie ujęcia były możliwe do wykonania z ich pokładów. Problemem były zdjęcia między budynkami lub wśród drzew. Te wszystkie problemy nie dotyczą natomiast dronów, które są stosunkowo niewielkich rozmiarów, bardzo zwinne i przede wszystkim uniwersalne. Dzięki temu można je wykorzystać niemal w każdym terenie, a koszty zdjęć przez nie wykonywanych są zdecydowanie niższe, niż zdjęć z samolotów.

Ale drony podczas sesji zdjęciowych nie są tylko nośnikami aparatów czy kamer. Ostatnio stosuje się je także w charakterze tzw. latających lamp. Dzięki nim, możliwe jest umieszczenie źródła świata w miejscu niedostępnym, a tym samym stworzeniu naprawdę niezwykłych fotografii. Co ciekawe został nawet opracowany program, który umożliwia automatyczną zmianę kierunku oświetlenia, zależnie od ustawienie modelu lub fotografa.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, coraz więcej pracowni fotograficznych oferuję możliwość wykonania sesji zdjęciowych przy pomocy dronów. Coraz więcej też osób, decyduje się na korzystanie z tego typu usług (np. przy sesjach ślubnych lub sesjach reklamowych), gdyż efekt, jaki można dzięki dronom uzyskać, jest spektakularny, a ceny wyjątkowo przystępne.