Trójwymiarowe życie – o drukowaniu przestrzennym

Trójwymiarowe życie – o drukowaniu przestrzennym

Postęp technologiczny jest nieodłącznym elementem procesu uspołeczniania. W zamyśle słuszny, ma służyć człowiekowi w różnych płaszczyznach jego życia, aby czynić je łatwiejszym. Niekiedy wydaje się, że obecnie jest już wszystko, co tylko być może i cóż jeszcze może z zamysłu ludzkiego wedrzeć się do rzeczywistości, aby zadziwić świat? Okazuje się, że może i rozwój technologiczny trwa w sposób nieprzerwany. Każda nowa technologia jest niezwykle kosztowna, by po okresie zachwytu i zadziwienia stała się elementem wyposażenia zwykłego śmiertelnika. Tak było jeszcze nie tak dawno z telefonem komórkowym. Wystarczyło kilka lat, aby człowiek nie umiał sobie wyobrazić życia bez tego małego urządzenia. Dziś zachwyt budzi druk przestrzenny. Póki, co wykorzystywany jest w branży przemysłowej do wyrobu urządzeń, maszyn, implantów medycznych czy produktów do użytku codziennego. Naukowcy zapowiadają jednak, że to tylko kwestia czasu i ten kosztowny sprzęt, stanowić będzie wyposażenie przeciętnych gospodarstw domowych. Czym jest, zatem druk 3D i jak działa drukarka przestrzenna?

Drukarka 3D wykorzystuje projekt z pamięci komputera do drukowania danych elementów z różnorodnych materiałów typu: plastik, ceramika, metal, a nawet i …żywność. Drukowanie polega na nakładaniu na siebie kolejnych warstw wybranego tworzywa, aż do uzyskania pożądanego modelu. Poszczególne warstwy schną w temperaturze pokojowej dość szybko, zatem czas drukowania jest uzależniony od wielkości danego przedmiotu. W warunkach domowych można drukować naprawdę wszystko, co potrzebne jest nam w życiu codziennym – np.: uszkodzone elementy sprzętów domowych, elementy dekoracyjne, czy zabawki. W sieci można znaleźć wiele inspiracji, jak taką drukarkę wykorzystać.

Jaka czeka nas przyszłość w kontekście drukowania przestrzennego? Zważywszy na to, iż umysł ludzki nie zna granic, wszystko zależy od tego jak człowiek ową wiedzę wykorzysta. Czy uczyni druk przestrzennym jako dobro cywilizacyjne i będzie je udoskonalał, czy też przejdzie na ciemną stronę mocy i uczyni z niego zagrożenie dla ludzkości?