Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są produktem, o którym coraz głośniej się mówi. Jeszcze do niedawna można było je spotkać na niewielu domach. Obecnie – pojawiają się coraz częściej. Wraz z ich pojawieniem się, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy ogniwa fotowoltaiczne mają sens? Czy faktycznie da się dzięki ich pracy zaoszczędzić, czy może jest to jedynie “widzi mi się” zamożniejszych osób. Kolektory słoneczne rzucają się w oczy szczególnie, kiedy przejeżdżamy przez większe metropolie, takie jak Poznań.

Trzeba mieć jednak na uwadze Dyrektywę 2009/28/WE, w której Unia Europejska nakazuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, jako paliwa pozwalającego wytworzyć energię elektryczną. Poza energią wiatrową czy biomasą, wymienia się również energię słoneczną, która wykorzystując ogniwa fotowoltaiczne, może, mówiąc najprościej, zostać przetworzona na prąd.
W związku z powyższym, każdy projektant, nieważne czy miejscem powstania domu będzie Poznań, czy inne miasto, ma za zadanie zaprojektować system wykorzystujący odnawialne źródła energii, który w przyszłości będzie zapewniał dane domostwo w energię elektryczną.

Pomimo tego, iż chodzą słuchy, że inwestycja w kolektory słoneczne jest nieopłacalna – nie jest to prawda. Nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne zostały skonstruowane w taki sposób, aby pozyskiwały energię nie tylko z bezpośredniego słońca, ale również wychwytywały ją zza chmur, czy odbitego światła. Dzięki temu są w stanie wyprodukować o wiele więcej energii elektrycznej.

Jak zatem widać, wspomniana wyżej technologia jest obiecująca. Każdy użytkownik ma dostęp do prądu przez cały rok, a przy tym może zaoszczędzić na niej sporo pieniędzy, przy okazji dbając o środowisko.

Pamiętać należy, aby przy montażu kolektora, zastanowić się nad stronami świata. Produkt powinien bowiem zostać skierowany na południe. Najczęściej ogniwa montuje się na dachu, wówczas mamy pewność, że w wydajnej pracy nie będą im przeszkadzały inne budynki i wysokie drzewa. Aby system działał poprawnie, należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu. Kolektor nie może być bowiem odchylony o więcej niż 10 stopni. Jeśli kąt będzie większy, wówczas cały mechanizm może nie działać prawidłowo.

Posiadając podstawowe informacje na temat omawianego rozwiązania, samodzielnie musicie Państwo odpowiedzieć sobie na pytanie – warto czy nie warto? Mając wątpliwości należy zapytać ekspertów, którzy podzielą się fachową wiedzą, pozwalającą na podjęcie odpowiedniej decyzji.