Gruntowe pompy ciepła – dlaczego warto w nie zainwestować?

Gruntowe pompy ciepła – dlaczego warto w nie zainwestować?

Planujesz zakup pompy ciepła, ale masz mnóstwo wątpliwości i nie wiesz na jaką się zdecydować? Postaramy się nieco ułatwić zadanie poruszając ważne kwestie. W tym artykule skupimy się na gruntowych pompach ciepła. Jeśli interesujesz się tą tematyką, to z pewnością wiesz, że w sprzedaży dostępne są pompy działające na zasadzie powietrze – woda oraz gruntowe pompy ciepła typu grunt – woda. I to właśnie te drugie są godne polecenia. Co jest tego powodem? Zapraszamy do lektury. 

Zasada działania gruntowej pompy ciepła

Pogoda w naszym kraju jest dość kapryśna. Przez zdecydowanie większą część roku panują u nas stosunkowo niskie temperatury, o czym warto pamiętać, kiedy wybieramy pompę ciepła. Bowiem może się okazać, że kiedy zdecydujemy się na pompę powietrze – woda, to nie będzie ona działała w sposób zadowalający, a wszystko przez niskie temperatury. Dlatego swoim klientom polecamy gruntowe pompy ciepła, które charakteryzują się tym, że zapewniają stabilną pracę co przekłada się na ekonomiczność. Takie pompy energię czerpią z gruntu (źródła dolnego), a tam nie ma takich wahań temperatur, jak ma to miejsce w odniesieniu do powietrza. Przy odwiertach podziemnych mamy pewność, że niezależnie od pory roku temperatura nie spadnie poniżej zera, a co więcej może osiągać nawet dziesięć stopni Celsjusza zimą. 

Moc gruntowej pompy ciepła

W sprzedaży dostępne są pompy ciepła, które mają różną moc. Odpowiedź na pytanie, jaką moc powinna mieć wybierana przez nas pompa nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od wielkości budynku i dlatego moc pompy powinna być dobierana pod konkretny obiekt. Sprowadza się to do tego, że zanim przystąpimy do zakupu gruntowej pompy ciepła musimy wiedzieć, jak duże zapotrzebowanie na ciepło będzie generowało naszego gospodarstwo. Jeżeli nie wiesz jaki kocioł wybrać, nie orientujesz się kwestiach związanych z parametrami urządzenia, to skorzystaj z pomocy fachowców. A kiedy będziesz gotowy do rozpoczęcia prac, wtedy nasi pracownicy zjawią się na miejscu, wykonają odwierty i zamontują gruntową pompę ciepła.