Dlaczego tak ważne jest badanie mikrobiologiczne wody?

Dlaczego tak ważne jest badanie mikrobiologiczne wody?

Odkręcając wodę w kranie, większość z nas bierze za pewnik to, że jest ona krystalicznie czysta. I choć z pozoru może tak się wydawać, bo jest przezroczysta i pozbawiona nieprzyjemnej woni, to jednak nie oznacza to, że nie znajdują się w niej zanieczyszczenia. Szczególnie ostrożnym należy być wtedy, gdy korzystamy z nowego ujęcia lub źródła, które dawno nie było używane. Co wtedy należy zrobić? Zanim zdecydujemy się ugasić pragnienie taką wodą, najpierw obowiązkowo powinniśmy przeprowadzić badanie mikrobiologiczne wody − zlecając to zadanie firmie, która się w tym specjalizuje. 

Woda pozbawiona zanieczyszczeń 

Woda jest czymś, bez czego absolutnie nie jesteśmy w stanie się obyć. Bo o ile można wytrzymać kilka dni bez jedzenia, o tyle bez wody organizm szybko się odwadnia, co może prowadzić nawet do zgonu. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio nawadniać swój organizm − zwłaszcza w czasie upałów, kiedy tracimy duże ilości wody wraz z potem. Tylko aby móc ją uzupełniać bez przykrych konsekwencji zdrowotnych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia woda przeznaczona do picia musi być pozbawiona jakichkolwiek mikroorganizmów, które mogłyby doprowadzić do choroby układy pokarmowego, biegunki, wymiotów etc. Aby sprawdzić, czy faktycznie w naszym ujęciu nie ma żadnych zanieczyszczeń, konieczne jest badanie mikrobiologiczne wody. Nasza firma od lat przeprowadza badania w akredytowanym laboratorium, w którym sprawdzane jest między innymi to, czy woda nie jest zanieczyszczona bakteriami z grupy coli, Legionellą, enterokokami kałowymi i innymi bakteriami, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. 

Jak pobrać wodę? 

Wyparzenie butelki wrzątkiem i nalanie do niej wody przeznaczonej do badań nie jest dopuszczalne, ponieważ wynik badania może wyjść zafałszowany. Dlatego też woda pobierana może być wyłącznie do specjalnie przystosowanych do tego butelek. Można zakupić je w sanepidzie lub po prostu zgłosić się do nas z prośbą o wykonanie badania mikrobiologicznego wody, a my wówczas zajmiemy się całą resztą.