Czy panele fotowoltaiczne są opłacalnym rozwiązaniem?

Czy panele fotowoltaiczne są opłacalnym rozwiązaniem?

W Polsce zdecydowanie z roku na rok wzrasta popularność alternatywnych i ekologicznych źródeł energii. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest fotowoltaika. Jednak większości przypadków nie mamy pojęcia czy jej zamontowanie będzie dla nas korzystne czy też nie. Zanim zamontujemy panele fotowoltaiczne, warto więc dowiedzieć się jaka będzie ich opłacalność.

Inwestycja w energię słoneczną – czy się zwróci?

Jeśli chodzi o czas w jakim zwróci się inwestycja w energię słoneczną, to nie istnieje jedna odpowiedź, która mogłaby to precyzyjnie określić. Przede wszystkim instalacja taka powinna być odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb. Konieczne jest więc wzięcie pod uwagę wielkości zużycia i jego dokładnego profilu. Liczy się również rozmieszczenie paneli względem słońca. Tych kilka elementów to podstawy, których nie możemy pomijać, jednak na opłacalność i stopę zwrotu instalacji wpływa zdecydowanie więcej elementów.

Dopasowanie instalacji w naszym domu

Pierwszym krokiem powinno być dopasowanie wielkości instalacji do tego, jakie będzie roczne zużycie energii. Źródła podają, że w typowych domach jednorodzinnych odpowiednim rozwiązaniem jest instalacja 4-5kW. Warto pamiętać, że to ile energii uzyskujemy będzie delikatnie spadać, z roku na rok, jako konsekwencja naświetlenia ogniw. Jest to jednak poziom od 0,5 do 1 %. Przy naszej szerokości geograficznej taka instalacja wytworzy 4-5 kWh prądu. Koszt zbudowania takiej instalacji będzie wahał się w granicach 20-25 tys. zł brutto. Według szacunków ekspertów, montaż na dachu 5 kW powinien nam się zwrócić w ciągu 12-22 lat. Jednak na dokładny poziom wpływ będą miały liczne czynniki, w tym między innymi ustawienie dachu względem słońca.

Fotowoltaika- czy warto?

Odnawialne źródła energii są dobre dla środowiska, ale w dłuższej perspektywie, jak pokazują eksperci również dla naszego portfela. Niezależność energetyczna jest kwestią po którą coraz częściej sięgamy. Panele pojawiają się również na budynkach użyteczności publicznej, szkołach, gdzie wpływają na zmniejszenie opłat za energię, czy na blokach mieszkalnych, gdzie mogą służyć zasilaniu tzw. części wspólnych, czy oświetleniu osiedla. Z pewnością więc warto więc zdecydować się na zainstalowanie takiego systemu, odpowiednio dopasowanego do naszych potrzeb, ponieważ ten rynek jest w naszym kraju na coraz wyższym poziomie, będziemy mogli liczyć również na profesjonalne doradztwo i pomoc w doborze odpowiednich rozwiązań.

ekotechsun.pl/dofinansowanie-do-paneli/