Co to jest loża laminarna i do czego się jej używa?

Co to jest loża laminarna i do czego się jej używa?

Loża laminarna to urządzenie, pozwalające na pracę w sterylnych warunkach. Nazywana również komorą lub szafą laminarną, zabezpiecza materiał przed pochodzącymi z zewnątrz zanieczyszczeniami. Urządzenie jest powszechnie wykorzystywane w laboratoriach, jednak nie jest to jego jedyne zastosowanie.

Jak działa loża laminarna?

W urządzeniu zachodzi warstwowy, niezaburzony przepływ jałowego powietrza. Uprzednio zostaje ono poddane filtracji przez tak zwany filtr HEPA, czyli filtr zanieczyszczeń stałych powietrza o wysokiej sprawności. Często w komorze laminarnej umieszcza się także lampę ultrafioletową, która dodatkowo wyjaławia przestrzeń roboczą urządzenia. Dzięki temu panują w nim w pełni sterylne warunki.

Nie tylko w laboratoriach

Wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń powietrze umożliwia przede wszystkim bezpieczną pracę z preparatami czy materiałami medycznymi. Z tego względu loża laminarna kojarzona jest głównie z szeroko pojętą branżą medyczną i laboratoryjną. Wykorzystuje się ją między innymi w genetyce, wirusologii, mikrobiologii czy przy hodowli roślin. W szafach laminarnych przyrządzane są też mieszanki podawane pacjentom odżywianym pozajelitowo. Panujące w urządzeniu warunki znacząco ułatwiają farmaceutom ich właściwe przygotowanie.

Nie jest to jednak jedyna możliwość wykorzystania komory laminarnej. Choć może być to dla wielu osób zaskakujące, niekiedy używają ich osoby pracujące przy serwisowaniu telefonów komórkowych. Jako że powietrze w urządzeniu jest idealne czyste oraz wolne od pyłów czy innych zanieczyszczeń, idealnie nadaje się ono na przykład do regeneracji wyświetlaczy.

Loża laminarna sprawdza się także podczas odzyskiwania danych z dysków komputerowych, kart pamięci oraz banków danych. Z komór laminarnych najczęściej korzystają profesjonalne serwisy, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo pracy ze sprzętem elektronicznym.