Nóż cybernetyczny rewolucją w medycynie

Nóż cybernetyczny rewolucją w medycynie

Takich urządzeń jest na świecie tylko kilkaset, a kilka z nich znajduje się w Polsce. Jest to najnowsza technologia służąca usuwaniu guzów nowotworowych – zwłaszcza tych trudno dostępnych. Mowa tu o nożu cybernetycznym. Na czym polega jego światowy fenomen?

Nowoczesny robot

Cybernóż, czyli nóż cybernetyczny to rodzaj bardzo precyzyjnego robota służącego do radioterapii. Działa bezpośrednio na komórki nowotworowe, nie uszkadzając jednocześnie zdrowych tkanek znajdujących się wokół nich. Dzięki takiej precyzji jednorazowo można podawać pacjentowi wysokie dawki napromieniowania, co w innych warunkach byłoby niemożliwe. Robot ma ramię, które obracając się wokół kilku osi, może poruszać się w różnych kierunkach. Emituje wiązkę, którą można dowolnie kształtować i tym samym napromieniowywać mikroskopijne zmiany, nawet rzędu kilku milimetrów.

Rewolucja w medycynie

Nóż cybernetyczny to jedyna forma radioterapii umożliwiająca śledzenie guza w czasie rzeczywistym i automatyczną korektę wiązki promieniowania w przypadku zmian jego położenia. Urządzenie sprawdza się szczególnie w przypadku guzów trudnych do zoperowania chirurgicznie, np. w mózgu, rdzeniu kręgowym, czy miednicy.

Nóż cybernetyczny nie wiąże się z użyciem skalpela, a nawet znieczulenia. Jeden zabieg z zastosowaniem noża cybernetycznego może trwa od 45 minut do 2 godzin. Pacjent może być poddawany zabiegowi przy dźwiękach ulubionej muzyki i ma kontakt głosowy z personelem medycznym.