Młotki – rodzaje i zastosowania

Młotki – rodzaje i zastosowania

Majsterkowanie wymaga dostępu do wielu narzędzi, a w tym do młotka. To klasyczne narzędzie, które każdy zna. Jednak każdy młotek ma swoje inne zastosowanie. Czy wiesz, jakiego młotka użyć w danej sytuacji? 

Podział młotków i ich zastosowanie

Szykując się do majsterkowania, dobrze jest wybrać wysokojakościowe narzędzia, które zagwarantują nam solidność i bezpieczeństwo. Jeżeli chcemy wbić gwóźdź, może się okazać, że młotek, który posiadamy w swojej skrzynce z narzędziami, nie będzie nadawał się do tego zadania. Dlaczego? Ponieważ wbrew pozorom każdy młotek ma odmienne zastosowanie. To, co odróżnia młotki od siebie to konstrukcja obucha, główka młotka oraz materiał bazowy trzonu. Ze względu na zastosowanie dzielimy młotki na bezodrzutowe, ciesielskie, drewniane, gumowe, kamieniarskie, murarskie, ślusarskie, blacharskie oraz specjalistyczne. W swoim artykule opiszemy młotki blacharskie, młotki gumowe oraz młotki ciesielskie. Są one najczęściej wykorzystywane zarówno przez amatorskich majsterkowiczów, jak i profesjonalistów budowlanych. 

Młotki blacharskie

Młotki blacharskie charakteryzują się obuchem ze stali. Na rynku spotkamy młotki blacharskie posiadające obuchy o różnych profilach. Dzięki temu, potrzebując takiego młotka, możemy zakupić ten model o odpowiednim dla nas profilu. Zazwyczaj młotki blacharskie są sprzedawane w zestawach, które zawierają również małe stalowe kowadła. 

Młotki gumowe

Ich nazwa trochę wprowadza w błąd, ponieważ tak naprawdę młotki tego typu często mają obuchy stalowe, natomiast trzon jest drewniany. Młotki gumowe są miękkie i nie powodują zniszczeń pomimo uderzeń w blachę. Jest stosowany w pracach ciesielskich, budowlanych oraz blacharskich.  

Młotki ciesielskie

Młotki ciesielskie do złudzenia przypominają młotki szewskie. Jednak to, co wyróżnia młotki ciesielskie to dwa zęby, przy czym jeden jest dłuższy, a drugi krótszy. Młotki ciesielskie głównie służą do wbijania gwoździ oraz podważania. Dodatkowo cieśle wykorzystują te młotki do tworzenia klinów metalowych.