Jakich maszyn używa się podczas produkcji mebli?

Jakich maszyn używa się podczas produkcji mebli?

Budowa mebli czy praca w krojowni lub szwalni są wymagającym zajęciem. Potrzebna jest precyzja i specjalne maszyny. Należą do nich stoły krojcze, ładowarki rolek materiału oraz pozostałe akcesoria. Innymi narzędziami używanymi w zakładach produkujących meble są m.in. lagowarki, serwokatery i magazyny rolek. Dlaczego stół krojczy jest niezbędnym meblem w szwalni czy krojowni?

Krojownia to także miejsce, w którym powstają meble. Stół krojczy jest idealny do wykrawania mniejszych elementów. Świetnie nadają się do pracy w zakładach produkcyjnych, które muszą tworzyć niewielkie elementy służące do montażu poszczególnych elementów w precyzyjny sposób.

Jaki powinien być dobry stół krojczy?

Stół krojczy powinien być dobrze dobrany. Szukając idealnego stołu krojczego warto postawić na taki, który będzie współpracować z konkretnymi urządzeniami. Dobierając urządzenia do stołu dobrze jest znaleźć składany model z możliwością zamontowania odkrawacza oraz lagowarki. Każde z nich ułatwia i oczywiście przyspiesza pracę szwalni. Oprócz tego typu narzędzia odpowiednio umieszczone na blacie stołu krojczego pozwalają zachować bezpieczeństwo dzięki brakowi potrzeby przemieszczania się po szwalni. Dodatkowo w krojowni tego typu stół pozwoli na umieszczenie wszystkich potrzebnych akcesoriów i narzędzi w zasięgu ręki.

Zalety stołu krojczego

Choć pozornie może się wydawać inaczej stół krojczy jest czymś, bez czego krojownia, a później szwalnia nie mogłyby pracować efektywnie. Do największych zalet stołów krojczych należą m.in.:

  • większa sztywność stelaża zapewniająca stabilność i bezpieczeństwo podczas pracy;
  • blaty odpowiednio połączone i wzmocnione zwiększające powierzchnię do wykrawania;
  • regulacja wysokości pozwalająca dostosować wysokość blatu do wzrostu pracującego przy nim szwacza;
  • mobilność – zamontowanie dodatkowych kółek.

Inne narzędzia w krojowni

Obok stołu krojczego w szwalni używa się też innych narzędzi, które ułatwiają pracę. Każde z nich powinno spełniać normy bezpieczeństwa i jakości. Każda z maszyn w krojowni powinna także być odpowiednio przystosowana do warunków fizycznych pracownika, np. jego wzrostu czy długości ramion.

Stół krojczy, będąc jednym z większych narzędzi pozwala na umieszczenie na blacie, np. odpowiedniej liczby liniałów służących do precyzyjnego mierzenia odkrawanych kawałków materiału. Obok liniałów warto zwrócić uwagę na sztyfty do czyszczenia, stopy do żelazka oraz szczypce do lagowania. Część z ww. akcesoriów może zostać przytwierdzona do blatu specjalnymi uchwytami.