Jak wybrać najlepszy silikon lub uszczelniacz?

Jak wybrać najlepszy silikon lub uszczelniacz?

Budujesz lub remontujesz łazienkę? W takim razie z pewnością szukasz materiałów odpornych na działanie wody i wilgoci. Doskonałym wyborem będzie odpowiedni uszczelniacz. Produktów tego typu w sklepach budowlanych i internetowych jest cała masa, dlatego wybór może być nie lada wyzwaniem. Dlatego właśnie powstał nasz artykuł. Poniżej wskazujemy właściwości, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie silikonu lub uszczelniacza. Zapraszamy do lektury!

Przyczepność

Silikony to podstawowe produkty stosowane do zabezpieczenia przestrzeni wokół urządzeń sanitarnych tj. wanna, toaleta czy kabina prysznicowa. Jednak wybór byle jakiego silikonu może spowodować, że dane urządzenie nie będzie poprawnie zabezpieczone przed wilgocią i wodą, która jest nieodłączne elementem w łazience. Dlatego warto wybrać produkt, cechujący się wytrzymałością i dobrą przyczepnością podłoża. Dobry producent takich silikonów zaznacza takie informacje na etykiecie produktów. Jak zaznaczają fachowcy tylko produkty wyróżniające się powyższymi właściwościami, są niezbędne, jeśli w naszej łazience występuje dużo urządzeń wykonanych ze szkła, metalu, tworzywa sztucznego i emalii.

Wymienione materiały potrzebują silikonów, cechujących się przyczepnością, szczelnością i elastycznością. Ważna jest także gwarancja zabezpieczenia przed wilgocią między fugami. Jeśli w naszej łazience występują łączenia materiałów budowlanych z elementami wykończeniowymi, najlepiej wybrać produkt, w którym producent silikonów zaznacza w składzie użycie wodnej dyspersji akrylowej.

Ochrona przed bakteriami, brudem i pleśnią

Każdy producent silikonów zaznacza, że jego produkt jest odporny na działanie wody i wilgoci. Niestety nie każdy produkt jest odporny na brud, pleśń i bakterie, a to przecież nieodłączone elementy wilgotnego mikroklimatu. Z tego względu najlepiej wybrać produkt, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki temu nasza nowa łazienka lub ta będąca w remoncie będzie odpowiednio zabezpieczona przed pleśniami. Oprócz tego dobry silikon hamuje także rozwój grzybów i pleśni.