Jak kadrować zdjęcia?

Jak kadrować zdjęcia?

Fotografowanie obiektów, czy też ludzi jest naprawdę fascynujące. Bardzo dużo osób rozpoczyna fotografowanie zdjęć i wciąga się, zyskując tym samym nowe hobby. Nie da się ukryć, że rzeczywiście wykonywanie zdjęć jest bardzo ciekawe i często daje ludziom wiele frajdy. Warto jednak pamiętać, że oprócz zwykłego naciskania spustu urządzenia, dobrze jest odpowiednio wykadrować to zdjęcie, aby fotografia była naprawdę świetna i aby można było wykonać wydruk zdjęć. Na co za ten zwrócić uwagę podczas kadrowania zdjęcia? Zachęcamy serdecznie do przeczytania artykułu.

Zasady kompozycji

Chcąc fotografować zdjęcia, warto poznać podstawowe zasady kompozycji, aby móc świadomie rozwijać się w tej dziedzinie. Z pewnością na początku będzie to nieco trudne, natomiast z czasem przyjdzie coraz łatwiej. Chociaż w obecnych czasach użytkowanie komputera, ale także korzystanie z programów graficznych pozwala na retuszowanie zdjęć, a także zadbanie o to, aby miały one jak największą jakość, przedstawiały ciekawe obrazy, nie da się jednak ukryć, że nie zastąpią one dobrego kadrowania.

Odpowiednio wykadrowane zdjęcie jest połową sukcesu. Jeśli zdjęcie zostanie źle wykonane nawet najlepszy program graficzny nie jest w stanie sprawić, że będzie ono prezentować się finalnie świetnie.

Zasada trójpodziału

Jest to podstawowa zasada kadrowania zdjęcia. Chodzi o to, że należy podzielić kwadrat na 9 równych prostokątów. Obecnie coraz więcej producentów aparatów fotograficznych ma nawet wbudowaną tego typu siatkę w sprzęt. Obiekt fotografowany powinien znajdować się przynajmniej na dwóch prostokątnych okienkach, natomiast ważne, aby znajdował się nieco z boku bliżej lewej czy prawej strony. Warto, aby wychodził poza obszar środka, w ten sposób zdjęcie prezentuje się dużo ciekawiej. Oczywiście kompozycja centralna jest również dosyć popularna, natomiast nieco nudna. Warto jedynie pamiętać o tym, że nie wolno ucinać zdjęcia fotografowanego w dowolnym miejscu, ponieważ wtedy kompozycja straci swój niepowtarzalny wygląd i tego typu zdjęcie raczej nie będzie nadawał się, aby wykonać wydruk zdjęcia.