Dla trwałości i urody

Dla trwałości i urody

Impregnaty stosowane do kostki brukowej mają przede wszystkim za zadanie zabezpieczyć ją przed zniszczeniem czy zgubnymi skutkami warunków atmosferycznych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodały jej też urody i uczyniły bruk milszym dla oka.

Nie rezygnuj z impregnacji

Impregnat do bruku sprawia także, że kostka jest ciemniejsza, niż przed jego zastosowaniem. Warstwa ochronna, którą on tworzy na powierzchni bruku jest odporna na zaplamienia, dlatego nasza alejka ogrodowa czy taras będą miały długo jednolity kolor. Brukowi może zaszkodzić bowiem deszcz, błoto, a nawet śnieg.

Różnego rodzaju płyny i ciecze mogą pozostawić na kostce brukowej plamy, których usunięcie będzie trudne i czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe. Nie rezygnujmy więc z impregnowania bruku, bowiem przynosi to same korzyści. Nie warto też zwlekać z tą czynnością i powlec kostkę impregnatem tuż po jej ułożeniu, gdy jest zupełnie czysta. Impregnat do bruku możemy rozprowadzić na kilka sposobów.

O tym warto pamiętać

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych jest naniesienie preparatu z pomocą natrysku. W ten sposób rozprowadzimy go szybko i dokładnie na całej powierzchni bruku. Czynność tę należy za jakiś czas powtórzyć, jednak jeżeli zastosujemy impregnat wysokiej jakości, to może on wystarczyć nawet na co najmniej pięć lat. Wystarczy już jedna warstwa, aby stan i wygląd naszego bruku nie spędzał nam snu z powiek.

Nie powinno się impregnować bruku w deszczowe dni, bowiem wilgoć może sprawić, że nie będzie on spełniał funkcji, do której został przeznaczony. Beton, z którego wykonywane są kostki brukowe, nie jest materiałem bardzo trwałym – nietrudno go uszkodzić, a z czasem zaczyna kruszeć. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu wsiąkającej w niego wody. Impregnat sprawi, że beton będzie zatrzymywał wodę i w ten sposób stanie się bardziej odporny na wszystko, co może mu zaszkodzić.

Zaimpregnowaną kostkę brukową łatwiej też na co dzień utrzymać w czystości. Impregnat to najlepszy sposób na to, żeby długie lata cieszyć się tarasem, ogrodową alejką czy inną powierzchnią, które będą wyglądać jak nowe.