Czym kierować się przy zakupie wózka paletowego?

Czym kierować się przy zakupie wózka paletowego?

Planujesz zakupić wózek paletowy do swojej firmy, aby usprawnić transport palet? W takim razie powinieneś przy zakupie takiego wózka wziąć pod uwagę kilka istotnych cech np. czy dobrać koła gumowe, czy nylonowe. Dobranie odpowiedniego paleciaka do swoich potrzeb jest kluczowe, aby mógł on wykonywać pracę efektywnie. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie parametry powinno się wziąć pod uwagę przy zakupie paleciaka. 

Czym jest wózek ręczny? Jak on działa?

Wózek paletowy ręczny jak sama nazwa wskazuje to wózek, który jest obsługiwany ręcznie. Pomimo jego prostoty i konieczności ręcznego sterowania jest bardzo popularnym wyborem wśród przedsiębiorców i innych osób. Obsługa ręczna jest potrzeba zarówno przy jeździe, jak i podnoszeniu palety, co wiąże się ze znacznym użyciem siły. Sama obsługa takiego wózka jest jednak bardzo prosta. Porównując inne wózki, to co przemawia to również brak konieczności przeprowadzenia specjalistycznego przeszkolenia pracownika.

Cecha, którą należy wziąć pod uwagę – gabaryty

Jedną z kluczowych cech, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie paleciaka są jego gabaryty oraz szerokość i długość wideł. W przypadku posługiwania się takim paleciakiem po małych pomieszczeniach sprawdzi się wózek paletowy o mniejszej długości wideł. Zazwyczaj jednak na magazynach użytkowane są wózki o standardowych wymiarach, które umożliwiają przewożenie europalet. 

Cecha, którą należy wziąć pod uwagę – koła do wózków paletowych

Koła do wózków paletowych to element paleciaka, na który nie zwraca uwagi bardzo wiele osób, a paradoksalnie wpływają one na wygodę, wydajność czy długość jego pracy. W paleciaku znajdują się zazwyczaj duże koła, jak i rolki, które całościowo tworzą fundamenty jego pracy. Najlepszym materiałem koła do wózków paletowych jest poliuretan, który cechuje się wytrzymałością i uniwersalnością w kontekście różnych nawierzchni. Do wózków paletowych oprócz kół poliuretanowych montowane są również koła gumowe.