Żarówka LED – Lepsza Energia Domu? Sprawdź wady i korzyści

Żarówka LED – Lepsza Energia Domu? Sprawdź wady i korzyści

Poszukując korzystnych rozwiązań oświetleniowych, niejednokrotnie mogliśmy natrafić na ofertę typu LED. Produkt ten coraz częściej wypiera z rynku sprzedaży tradycyjną żarówkę. Z technologicznego punktu widzenia, technologia LED może zaoferować nam wiele korzystnych rozwiązań (osiąganie pełnej jasności w zaledwie kilka mikrosekund, podświetlenie ciekłokrystaliczne, samochodowe, użytkowe, sterowalność za pomocą aplikacji), których efekt odczujemy nie tylko w sferze ekonomicznej, ale także prozdrowotnej. Są urządzeniem o niewielkich rozmiarach, gwarantującym dużą jasność z szerokim spektrum dostępnych kolorów (balansując między barwami ciepłymi a nasyconymi).

Przed dokonaniem zakupu warto jednak rozważyć pewne za i przeciw, jak też dobrać typ żarówek do specyfiki ich zastosowania (układu pomieszczeń, typu natężenia światła, czy operacji świetlnej, której poddawane będzie konkretne miejsce/urządzenie.

Bez wątpienia półprzewodnikowe żarówki LED słusznie zaliczane są do najbardziej energooszczędnych. Konkurencyjnie wobec standardowej żarówki, całkowity zasób pobieranej przez nie energii wykorzystywany jest do produkcji światła, co powoduje ich dziesięciokrotnie większą wydajność. W tej kategorii pobijają także żarówki energooszczędne, pobierając dwa razy mniej energii. Przekraczają też wydajność lamp żarowych oraz fluorescencyjnych. W aspekcie prozdrowotnym, chronią nasze oczy: nie powodując szkodliwego promieniowania UV, limitując odczuwalne drganie światła, przez co nasz wzrok nie męczy się intensywnie podczas pracy. Są również przyjazne dla środowiska: nie zawierają rtęci oraz pochodnych substancji toksycznych.

Warto pamiętać o newralgiczności produktu: żarówka tradycyjna może nam służyć przez około 1000 godzin, w porównaniu dioda LED’owa do 100.000 godzin, co daje rezultat 11 lat użytkowania. Czy możemy ufać tej statystyce? LED’owe oświetlenie pomimo powyższej gwarancji, traci na swojej wydajności z czasem, a jego uszkodzenie może nastąpić w skutek wahań napięcia elektrycznego (wymagają stałego przepływu prądu, o określonym natężeniu) oraz zmian temperatury. Statystycznie możemy otrzymać do 70 % z ich gwarantowanej wydajności. Decydując się na ten typ oświetlenia polecana jest kompleksowa wymiana żarówek w danym pomieszczeniu czy urządzeniu – w ten sposób zapewniamy ergonomiczny i oszczędny obieg prądu.

Oprawy typu LED możemy zastosować w trudno dostępnych miejscach, ponieważ nie wytwarzają ciepła zewnętrznego, idealnie sprawdzą się w doświetleniu żywności, czy wrażliwych ekspozycji np. tekstylnych, aplikacjach on-off podlegającym częstemu wyłączaniu. Inwestując w wymianę oświetlenia musimy wziąć pod uwagę dość wysokie, jednak przy dłuższym zużyciu, bilans ekonomiczny okaże się zdecydowanie dodatni dla naszego portfela.