Jak wybrać lampę LED zależnie od jej przeznaczenia

Jak wybrać lampę LED zależnie od jej przeznaczenia

Kilkanaście lat temu wybór żarówki był niezwykle prosty. Im silniejsze chciało się mieć światło w pomieszczeniu, tym wybierało się żarówkę o większej mocy, wyrażanej w watach. Jednak czasy się zmieniły, technika poszła do przodu, żarówki tradycyjne zostały wyparte przez nowoczesne źródła światła, które są energooszczędne, bardzo trwałe i bardzo zróżnicowane. Obecnie na rynku triumfy święcą lampy LED (potocznie nazywane są one żarówkami, ale jest to nazwa niepoprawna). W ich przypadku moc podawana w watach zupełnie nie odzwierciedla mocy światła jaką emitują. Dzieje się tak dlatego, że wat tak naprawdę jest jednostka, która określa pobór energii, a nie siłę światła. Przy tradycyjnych żarówkach, te dwie cechy były w znacznym stopniu tożsame, jednak przy nowoczesnych źródłach światła, taka zależność już nie występuje. Jakie więc parametry powinny nas interesować przy wyborze lampy LED? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na barwę światła i na jego strumień.

Barwę światła określa się poprzez temperaturę barwową, którą podaje się w kelwinach. Światło ciepłe to takie, którego temperatura barwowa wynosi poniżej 3300 K, natomiast zimne – powyżej 5000 K. Tyle teorii, a jak to się przekłada na praktykę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że światło ciepłe to światło, przy którym się dobrze wypoczywa. Tak więc w żyrandolach do sypialni powinniśmy umieścić żarówkę o barwie ciepłej. Natomiast przy świetle zimnym dobrze się pracuje, pobudza ono do działania, i właśnie taką barwę światła powinniśmy wybrać do lamp nad stół, przy którym pracujemy lub się uczymy. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości, w każdym sklepie z oświetleniem sprzedawca powinien nam doradzić w tym zakresie.

Natomiast, co do strumienia światła, to jest to wartość określająca jaką ilość światła emituje dane źródło. Jednostką strumienia światła jest lumen. Im więcej lumenów tym żarówka świeci mocniej. Przy czym warto wiedzieć, że tradycyjna żarówka o mocy 60W może być zastąpiona przez lampę LED o strumieniu światła nieco powyżej 800 lm.