Czy wiesz jak powstaje karton?

Czy wiesz jak powstaje karton?

Pod pojęciem kartonu rozumiemy opakowanie wykonane z tektury. Tektura to najgrubszy z materiałów papierniczych – może mieć nawet 4 mm grubości, jednak najczęściej spotyka się materiał gruby na ok. 1 mm – w przypadku mniej delikatnych przedmiotów tyle po prostu wystarczy, w przypadku bardziej delikatnych natomiast konieczne jest wykorzystanie materiałów bardziej odpornych i sztywniejszych, jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne.

Do produkcji tektury wykorzystuje się między innymi makulaturę, szmaty, a także grubszy ścier drzewny. Aby mieszanina przybrała odpowiednią strukturę należy ją rozdrobnić i poddać obróbce chemicznej i termicznej. W ten sposób uzyskujemy pojedynczą warstwę papierniczą (liner). Sama tektura to od 2 do 7 takich sklejonych ze sobą warstw. Im jest ich więcej tym tym sztywniejsza i bardziej odporna będzie tektura.

Wśród tektur wyróżniamy tekturę falistą i litą. Tektura falista powstaje wtedy, gdy jeden z linerów (zazwyczaj środkowy) jest falowany. Dzięki temu tektura staje się grubsza i może jeszcze lepiej chronić opakowany w nią towar.

Karton zanim zostanie wykonany musi zostać zaprojektowany. Obecnie zajmują się tym wykwalifikowani graficy. Projekt kartonu nie ma większego znaczenia w przypadku transportu produktu do magazynu, jednak jeśli ma to być karton w formie przeznaczonej do sprzedaży, taki, z którym do czynienia będzie miał już klient detaliczny, wówczas projekt graficzny musi zostać dopracowany.

W przypadku kartonów zaawansowanych graficznie stosuje się często kaszerowanie, a więc przyklejenie dodatkowej, gładkiej w dotyku warstwy umożliwiającej zadrukowanie efektownym obrazkiem z mocno nasyconymi kolorami. Karton kaszerowany ma nad standardowym m.in. tę przewagę, że jest odporny na wilgoć.

Przygotowany karton jest wycinany przez specjalnie zaprojektowaną maszynę a następnie składany do zamierzonego kształtu. Tą ostatnią czynnością zazwyczaj również zajmują się maszyny, choć nie jest to regułą – zwłaszcza w przypadku mniejszych zakładów produkcyjnych kartony nadal składają ludzie.

A może chcesz się dowiedzieć jak działa skaner rtg? Zajrzyj na stronę https://cbrne-security.pl/