Czy warto mieć nawigację GPS w telefonie?

Czy warto mieć nawigację GPS w telefonie?

Jeszcze kilka lat temu telefon komórkowy służył większości z nas do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości sms. Na obecnym rynku pojawiły się modele, które zawierają w sobie wiele funkcji, w tym również nawigację GPS. Od trzech lat (czyli od chwili pojawienia się pierwszego telefonu z wbudowaną nawigacją) żaden użytkownik nie wyobraża sobie, aby tej funkcji nie było w jego telefonie.
Co zatem powinniśmy wiedzieć o tej funkcji telefonu? Przede wszystkim ważny jest fakt, że GPS, który posiadamy w każdym smartfonie, z pewnością się przydaje. Na pewno wielu używało nawigacji w nieznanym miejscu do określenia własnego położenia. Jednak nie jest to jedyna jego funkcja.

Czego spodziewać się po nawigacji w smartfonie?

Osoby korzystające z nawigacji znają najczęściej jej podstawową funkcję, czyli określenie położenia i wyznaczenie trasy z punktu naszego położenia do punktu docelowego. Nie zastanawiają się nad jej dodatkowymi funkcjami, które również mogą przydać się w przyszłości.
Nowsze smartfony wyposażone są w nawigację, która posiada funkcję zwaną geotaggingiem. W skrócie jest to możliwość przypisania współrzędnych geograficznych do fotografii, którą wykonaliśmy aparatem zamontowanym w telefonie. Dzięki tej funkcji po czasie będziemy dokładnie wiedzieć, gdzie zrobiliśmy dane zdjęcie.

Starsze telefony a nawigacja

Niektórzy mogą zapytać, czy muszą posiadać smartfona, aby móc korzystać z nawigacji w telefonie. Okazuje się, że starsze modele nie zawsze są wyposażone we wbudowany GPS. Jednak można temu zaradzić. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta, stworzyli specjalny moduł GPS, który łączy się z telefonem za pomocą Bluetooth. Dzięki temu posiadacze starszych modeli nie muszą wymieniać komórki, a mogą korzystać z nawigacji. Cena wspomnianego wyżej modułu oscyluje w granicach 100 zł. Rozwiązanie to jest w tej chwili coraz rzadziej wykorzystywane, jednak niektórzy decydują się na niego ze względu na lepszą jakość odbieranego sygnału z satelity.

Korzystając z nawigacji w telefonie, musimy zadecydować, czy chcemy używać jej w trybie offline czy on-line. Pierwszy sposób ogranicza nasze koszty, bo wgrane na kartę pamięci mapy nie generują opłat za transmisję danych, zaś drugi sposób gwarantuje nam stały dostęp do aktualnych map, dzięki czemu mamy pewność, że bez problemów trafimy do celu.