Ocena narażenia na promieniowanie jonizujące – Czynności przygotowawcze

Ocena narażenia na promieniowanie jonizujące – Czynności przygotowawcze

Promieniowanie jonizujące, niekontrolowane potrafi znacząco utrudnić pracę. W wyniku jego działania cierpią zarówno osoby na nie narażone, jak i środowisko.

Ocena narażenia pełni zatem kluczową rolę w zakładach pracy i miejscach, gdzie to promieniowanie występuje. Do prawidłowego przeprowadzenia oceny konieczne są kwalifikacje i odpowiedni sprzęt oraz odpowiednie przygotowanie terenu, na którym ocena ma być przeprowadzana. Pomiaru siły i intensywności promieniowania nie należy wykonywać samodzielnie, niezalecane jest też korzystanie z tańszych odpowiedników sprzętu pomiarowego, ze względu na możliwe niedokładności. Podejmując decyzję, komu zlecić dokonanie pomiaru należy wziąć pod uwagę doświadczenie potencjalnych wykonawców, oraz posiadane przez nich certyfikaty, atesty i case study.

Pomiary

Po dokonaniu wyboru wykonawcy oraz prawidłowym przygotowaniu miejsca pomiarów można przystąpić do badania oceny narażenia na promieniowanie jonizujące. Badany teren należy dokładnie oczyścić z liści oraz drobnoustrojów i pasożytów, a pracowników wysłać do domów.

Ocena narażenia na promieniowanie jonizujące

Prawidłowa ocena narażenia na promieniowanie jonizujące zajmuje od ośmiu do szesnastu godzin, konieczne więc będzie opuszczenie terenu na dwa dni robocze. Oceniającym należy przygotować wybrany przez nich napój i zapewnić ciepły posiłek, następnie sugerowane jest udanie się do domu i czekanie na informację od zatrudnionych fachowców. Po otrzymaniu telefonu możemy śmiało wrócić na teren badań i zapoznać się z wynikami. Po wszystkim miejsce akcji należy dokładnie zdezynfekować.