Amerykańscy naukowcy szukają sposobu na wykorzystanie właściwości maleńkich, owadzich umysłów. Zaskakująca jest bowiem prostota ich działania, miniaturowe rozmiary i efektywność. Naukowcy dowiedli już, że wszystkie te niesamowicie pożądane przez rozwój technologiczny cechy rozwinęły się u malutkich owadów dzięki presji ewolucyjnej, która musiała zapewnić im przetrwanie i zaspokojenie jak największego zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym jak największym zapewnieniu wydajności.

Według naukowców, dokładne przeanalizowanie zachowań jak i budowy tak wydajnych i jednocześnie małych organizmów może stanowić podwaliny dla zminiaturyzowania sztucznej inteligencji, która w obecnym rozmiarze jest już niewystarczająca. Niektóre z zasad działania organizmów owadów, takie jak na przykład reagowanie na proste bodźce – jak temperatura, światło czy zapach – mogłyby okazać się przydatne między innymi w rozwiązaniach militarnych.

Amerykańska DARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency) ogłosiła w związku z powyższym, że poszukuje rozwiązań, bazujących na budowie i funkcjonowaniu organizmów owadów – małych, efektywnych i wydajnych. Autorzy najlepszych projektów i koncepcji mogą oczywiście liczyć na wynagrodzenie do wysokości miliona dolarów, w zależności od stopnia jego przydatności dla Agencji. Nabór projektów trwa, a bazujący na nich program ma zostać uruchomiony w kwietniu 2019.