Kalkulator na miarę potrzeb

Kalkulator na miarę potrzeb

Niezawodny kalkulator to podstawowe wyposażenie każdego księgowego, matematyka czy inżyniera. Tak na dobrą sprawę w zasadzie wszyscy, obracający się na co dzień w świecie liczb, nie powinni rozstawać się z takim urządzeniem.

Licz w pamięci! (czytaj: na kalkulatorze)

Po cichu do tego grona zaliczają się też uczniowie, jednak w ich przypadku sztuka sprawnego rachowania musi zostać wykształcona na zasadzie efektywnych działań pisemnych, lub po prostu w toku liczenia w pamięci. Tak przynajmniej jest w teorii, ale w rzeczywistości już od dawna dopuszczone jest korzystanie z „elektronicznego matematyka” i to nawet na egzaminach klasyfikujących, nie wspominając o maturze.

Kalkulator dla ucznia nie może być zbyt zaawansowany. Podstawowe opcje, takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie w zupełności wystarczą. Dodatkowo akceptowane jest przeliczanie procentów i pierwiastkowanie, ale i możliwość zapisu wyników w pamięci urządzenia. Nauczyciele raczej nie tolerują zamkniętych obudów, gdyż według nich jest to łatwy sposób na przemycenie ściągi. We wszystkie te wytyczne doskonale wpasowują się Sharp EL233S, Casio HL 815L BK czy Rebell RE-ECO 310.

Liczydło dla profesjonalisty

Zawód matematyka czy inżyniera często wiąże się z wykonywaniem setek skomplikowanych obliczeń. Rzadko jest możliwość rozwiązania ich za pomocą tradycyjnych metod, dlatego naprzeciw oczekiwaniem wszystkich umysłów ścisłych wychodzą producenci elektroniki. Ich produkty to swego rodzaju „kombajny” zamknięte w niewielkich obudowach, zazwyczaj bez problemu mieszczących się w kieszeni spodni lub damskiej torebce. Czego jednak potrzebuje od takiego sprzętu osoba, na co dzień rozwiązująca arcytrudne zadania?

Przede wszystkim musi posiadać możliwość obliczeń funkcji trygonometrycznych. Przydatne są też opcje logarytmiczne, wykładnicze dowolnej potęgi i odwrotności danego wyniku. Z całą pewnością można stwierdzić, że te zaawansowane urządzenia pod wieloma względami przypominają komputery, które zresztą można programować według własnych preferencji. Wśród elektroniki tego typu znajdują się Casio FX 82ES PLUS, Sharp ELW 506XVL czy Canon F-715SG.

Cena uzależniona od potrzeb

Najprostsze kalkulatory, czyli te, w przeważającej części znajdujące zastosowanie w szkole, ale też w domu podczas wykonywania niezbyt skomplikowanych obliczeń, można już kupić za kilkanaście złotych. W ten trend wpisują się choćby modele Rebell RE-SDC410, Sharp EL243S i Citizen Kalkulator SDC810BN.

Im bardziej zaawansowane działania chcemy wykonać, tym cena idzie w górę, jednak w tym przypadku jest ona w pełni uzasadniona, gdyż płacimy za naprawdę wysokiej klasy sprzęt. Tym sposobem za kilkadziesiąt złotych uczniowie szkół ponadpodstawowych, ale też studenci studiów technicznych zaopatrzą się w doskonały Casio FX 85 EX, niezawodny Canon F-718SGA czy niezwykle wydajny Sencor SEC 185.

Tymczasem dla profesjonalistów producenci przygotowali coś naprawdę ekstra, ale na taki zakup trzeba już przeznaczyć kilkaset złotych. Księgowi i bankierzy docenią model Casio FR 2650 RC. Ten zasilany z sieci mały komputer posiada możliwość natychmiastowego wydruku wykonanych obliczeń, ponadto pomoże choćby podczas naliczania marży. Z kolei w kwestii inżynierów idealnie sprawdzi się Casio FX CP 400 CLASSPAD. Duży, kolorowy wyświetlacz z funkcją przełączania orientacji na poziomą, rysik – niezwykle pomocny w trakcie wprowadzania informacji, wizualizacja obliczeń, ale też wejście USB – w tym przypadku nieodzowne podczas przegrywania danych czy aktualizacji oprogramowania. To wszystko sprawi, że praca z tego typu urządzeniem będzie skuteczna, przyjemna i satysfakcjonująca.