Demineralizacja wody — na czym polega, czemu jest potrzebna?

Demineralizacja wody — na czym polega, czemu jest potrzebna?

Zanim woda trafi do naszych domowych instalacji, czy to centralnego ogrzewania, czy też do kranów, a także sprzętów wykorzystujących ją takich jak pralka, czy też zmywarka musi zostać odpowiednio uzdatniona. Jednym z procesów, które są wykorzystywane w tym celu, jest demineralizacja wody. Na czym ona polega i czemu jest potrzebna?

Demineralizacja wody — co to za proces?

Proces, jakim jest demineralizacja wody, polega na usunięciu z niej jak największej ilości soli, które są w niej rozpuszczone. W ten sposób po demineralizacji woda składa się tylko z cząsteczek H2O. Wykorzystywany jest między innymi ze względu na wymagania, które musi przejść woda w wielu branżach od przemysłu kosmetycznego, przez farmaceutyczny lub spożywczy nawet po proces elektroniczny. Z tego właśnie powodu proces ten jest tak istotny. 

Demineralizacja wody — jak przebiega?

Przebieg procesu demineralizacji wody zależy od wykorzystanego sposobu. Najczęściej używa się wymiany jonowej, odwróconej osmozy, czy też elektrodejonizacji. Te metody różnią się tym, w jaki sposób z wody usuwa się inne cząsteczki niż wodór oraz związek tlenu i wodoru. W wypadku wymiany jonowej wykorzystuje się dwie kolumny. Jedna z nich wypełniona jest kwasowym kationitem. Pracuje on w cyklu wodorowym. Druga z kolei pracuje w cyklu wodorotlenowym.

 

W wypadku odwróconej osmozy wykorzystuje się z kolei procesy membranowe. Oznacza to, iż woda przepuszczana jest przez specjalną membranę, która wyłapuje substancje rozpuszczone w wodzie, czyli właśnie różnego rodzaju sole. W wypadku elektrodejonizacji łączy się dwie starsze metody, czyli elektrodializę oraz demineralizację na złożach jonitowych. 

Demineralizacja wody — zastosowania

Oczywiście woda poddawana jest temu procesowi z uwagi na to, iż woda zdemineralizowana ma sporo zastosowań. Używa się jej na przykład w takich sprzętach jak pralka, zmywarka, czy też żelazko. Zastosowanie jej oznacza bowiem, że nie ma szans na powstawanie kamienia, czyli osadu mineralnego tworzonego przez sole różnych minerałów.