Czym jest technologia FDM?

Czym jest technologia FDM?

Współczesny druk 3D różni się znacząco od technologii, które pamiętamy sprzed lat. I chociaż osobom, nieobeznanym jeszcze z tematem drukowania fizycznych przedmiotów, bardzo często wydaje się, że drukarki nie przeszły stopniowej przemiany, tak rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Współczesny rynek oferuje nam bowiem szeroki wybór zarówno materiałów, jak i samych urządzeń, pozwalających na uzyskiwanie przeróżnych elementów i produktów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są tu nowoczesne drukarki 3D FDM, opracowane przez amerykańską firmę Stratasys, uchodzącą za prawdziwego pioniera pośród producentów tego typu urządzeń. Za ich pomocą, użytkownik jest w stanie tworzyć zarówno szczegółowe prototypy, jak i trwałe, finalne produkty. Oto, co warto zatem wiedzieć na temat tych niezwykle praktycznych urządzeń.

Charakterystyka technologii FDM

Pierwsze urządzenia, wykorzystujące technologię FDM, pojawiły się na rynku amerykańskim ponad dwadzieścia lat temu. Od tamtej pory, drukarki te przechodziły stopniowe modernizacje, stając się jednymi z najchętniej wybieranych na rynku. Pierwszym etapem wydruku jest tu edycja modelu za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Model jest następnie krojony na bardzo niskie warstwy, dla których tworzone są indywidualne ścieżki. To właśnie po nich będzie się tu poruszać rozgrzana końcówka, odpowiedzialna za tłoczenie materiału. Niewątpliwym atutem tej technologii jest tu przy tym fakt, że drukarka 3D FDM sama dodaje wydruk podpór do generowanych ścieżek. W momencie, gdy umieszczony w dyszy termoplast ulega topnieniu, urządzenie nakłada go wzdłuż ścieżek, co pozwala na wydrukowanie przedmiotu.

Największe atuty technologii FDM

Materiały, wykorzystywane w druku FDM, zapewniają uzyskiwanym przedmiotom stabilność i wytrzymałość, co czyni je idealnym wyborem zarówno w przypadku prototypowania, jak i produkcji. Przystępność tego rozwiązania zapewnia tu z kolei nie tylko prosta obsługa drukarki, ale również trzy kategorie filamentów – standardowe, inżynieryjne oraz wysokowytrzymałe. Co więcej, chcąc skorzystać z tej technologii, nie musimy martwić się wcale o kosztowny import. Oryginalne produkty marki Stratasys oferuje nam bowiem chociażby renomowana, polska firma ProSolutions.