Czym charakteryzują się dobre klucze nasadowe?

Czym charakteryzują się dobre klucze nasadowe?

Najlepsze klucze nasadowe są niezwykle drogie, podobnie jak najlepsze klucze dynamometryczne. Co więcej, bardzo często nie wiemy na co zwrócić uwagę aby wybrać bardzo dobre klucze nasadowe. Istnieje przecież wielu producentów, którzy w swojej ofercie gwarantują szereg różnych modeli o innych parametrach. Jakie klucze nasadowe okażą się zatem najlepsze?

 

Główne przeznaczenie kluczy nasadowych to odkręcanie i dokręcanie śrub. Mogą być stosowane w warsztatach samochodowych, do prac remontowych, przy pracach produkcyjnych i do użytku domowego.

 

Możemy wyróżnić kilka kluczy nasadowych, m.in. klucze z sześciokątnym, ośmiokątnym, kwadratowym lub innym otworem w nasadce, klucze nasadowe trzpieniowe (z rękojeścią w kształcie litery T), klucze ampułowe (zakończone gniazdem i wymienną końcówką), klucze sztorcowe (z przetyczką) oraz klucze wygięte (fajkowe). Klucze i nasadki możemy także podzielić według rozmiaru pokręteł, które mogą mieć ¼ cala, ½ cala, ¾ cala lub 1 cal.

 

Wybierając zestaw, warto zwrócić uwagę na liczbę elementów. Dobre klucze nasadowe to takie, w których zestawie znajdziemy więcej rozmiarów i wzorów kluczy. Wówczas możemy być spokojni, że potrzebny nam klucz będzie się znajdował w danym komplecie. Dobrze także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są nasadki oraz trzpienie. Nasadki i trzpienie zwykle wykonywane są ze stali stopowej. Dobrymi parametrami cechuje się stal chromowo-wanadowa (w Stanach Zjednoczonych i Japonii używa się zwykle nazwy stal 8650). Narzędzia wykonane ze stali chromowo-wanadowej są odporne na korozję, wysoką temperaturę oraz są mniej podatne na otarcia. Narzędzia o najwyższej jakości wykonywane są ze stali chromowo-molibdenowej, która jest jeszcze twardsza od stali chromowo-wanadowej. Jeśli wybierzemy narzędzia z wysokiej jakości materiałów, możemy być pewni, że będą odporne na korozję i zniszczenia oraz będą nam długo służyć.